Opolskie: marszałek wesprze finansowo tworzenie kierunku lekarskiego Władze uczelni złożyły już wniosek do Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego ws. utworzenia kierunku lekarskiego na Uniwersytecie Opolskim. Fot. archiwum

Milion złotych, który ma być przeznaczony na wykonanie dokumentacji i stanie się częścią wkładu własnego uczelni w utworzenie kierunku lekarskiego na Uniwersytecie Opolskim, przekaże samorząd woj. opolskiego. Zapowiedziały to w poniedziałek (22 lutego) władze regionu.

Na zwołanej w tej sprawie w poniedziałek w Opolu konferencji prasowej marszałek woj. opolskiego Andrzej Buła gratulował władzom uczelni, że przygotowały i złożyły już wniosek do Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego ws. utworzenia kierunku lekarskiego na Uniwersytecie Opolskim.

Poinformował, że w związku z tym na poniedziałkowym posiedzeniu zarządu podjęta została uchwała dotycząca przekazania z rezerwy inwestycyjnej woj. opolskiego miliona złotych.

- To ważne o tyle, że pieniądze te mają być przeznaczone na dokumentację niezbędną do przeprowadzenia inwestycji potrzebnych do uruchomienia kierunku lekarskiego - mówił Buła.

Pieniądze na utworzenie kierunku lekarskiego i niezbędne w tym zakresie inwestycje samorząd regionu chce także zdobyć poprzez renegocjację Kontraktu Terytorialnego woj. opolskiego. - Będziemy walczyć o taki zapisy w Kontrakcie Terytorialnym - mówił Buła.

Wicemarszałek woj. opolskiego Roman Kolek zapewniał na konferencji, że zapowiedziana w poniedziałek przez władze regionu kwota wsparcia jest też ważna w kontekście rozmów o kierunku lekarskim w Opolu z resortem zdrowia. Relacjonował, że w piątek podczas Kongresu Wyzwań Zdrowotnych w Katowicach rozmawiał o tym z wiceministrem Jarosławem Pinkasem i zapowiedział, że w najbliższych dniach ma z nim rozmawiać raz jeszcze - wraz z władzami opolskiej uczelni.

Kolek dodał, że "jest też wola i zainteresowanie", aby przekształcić Wojewódzkie Centrum Medyczne w Opolu w szpital kliniczny. - W tym kierunku idziemy. A, co nas bardzo cieszy, wywołuje to ze strony lekarzy zainteresowanie podnoszeniem kwalifikacji, wiedzy i umiejętności także w zakresie rozwoju naukowego - mówił.

Przewodniczący sejmiku woj. opolskiego Norbert Krajczy podkreślił, że utworzenie kierunku lekarskiego na Uniwersytecie Opolskim jest ważne m.in. dlatego, że w regionie coraz większą grupę stanowią medycy w wieku ponad 50 lat. - Zastrzyk tych, którzy tu będą studiowali i tu pozostaną jest nam potrzebny - powiedział Krajczy.

Zaznaczył również, że w trwającym procesie negocjacji dotyczących utworzenia kierunku lekarskiego na UO ważne jest wspólne poparcie dla tego projektu zarówno samorządu województwa, wojewody i wicewojewody, radnych sejmiku czy przewodniczącego opolskiej rady miasta i władz Opola.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH