
Milion złotych, który ma być przeznaczony na wykonanie dokumentacji i stanie się częścią wkładu własnego uczelni w utworzenie kierunku lekarskiego na Uniwersytecie Opolskim, przekaże samorząd woj. opolskiego. Zapowiedziały to w poniedziałek (22 lutego) władze regionu.
Na zwołanej w tej sprawie w poniedziałek w Opolu konferencji prasowej marszałek woj. opolskiego Andrzej Buła gratulował władzom uczelni, że przygotowały i złożyły już wniosek do Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego ws. utworzenia kierunku lekarskiego na Uniwersytecie Opolskim.
Poinformował, że w związku z tym na poniedziałkowym posiedzeniu zarządu podjęta została uchwała dotycząca przekazania z rezerwy inwestycyjnej woj. opolskiego miliona złotych.
- To ważne o tyle, że pieniądze te mają być przeznaczone na dokumentację niezbędną do przeprowadzenia inwestycji potrzebnych do uruchomienia kierunku lekarskiego - mówił Buła.
Pieniądze na utworzenie kierunku lekarskiego i niezbędne w tym zakresie inwestycje samorząd regionu chce także zdobyć poprzez renegocjację Kontraktu Terytorialnego woj. opolskiego. - Będziemy walczyć o taki zapisy w Kontrakcie Terytorialnym - mówił Buła.
Wicemarszałek woj. opolskiego Roman Kolek zapewniał na konferencji, że zapowiedziana w poniedziałek przez władze regionu kwota wsparcia jest też ważna w kontekście rozmów o kierunku lekarskim w Opolu z resortem zdrowia. Relacjonował, że w piątek podczas Kongresu Wyzwań Zdrowotnych w Katowicach rozmawiał o tym z wiceministrem Jarosławem Pinkasem i zapowiedział, że w najbliższych dniach ma z nim rozmawiać raz jeszcze - wraz z władzami opolskiej uczelni.
Kolek dodał, że "jest też wola i zainteresowanie", aby przekształcić Wojewódzkie Centrum Medyczne w Opolu w szpital kliniczny. - W tym kierunku idziemy. A, co nas bardzo cieszy, wywołuje to ze strony lekarzy zainteresowanie podnoszeniem kwalifikacji, wiedzy i umiejętności także w zakresie rozwoju naukowego - mówił.
Przewodniczący sejmiku woj. opolskiego Norbert Krajczy podkreślił, że utworzenie kierunku lekarskiego na Uniwersytecie Opolskim jest ważne m.in. dlatego, że w regionie coraz większą grupę stanowią medycy w wieku ponad 50 lat. - Zastrzyk tych, którzy tu będą studiowali i tu pozostaną jest nam potrzebny - powiedział Krajczy.
Zaznaczył również, że w trwającym procesie negocjacji dotyczących utworzenia kierunku lekarskiego na UO ważne jest wspólne poparcie dla tego projektu zarówno samorządu województwa, wojewody i wicewojewody, radnych sejmiku czy przewodniczącego opolskiej rady miasta i władz Opola.
- « POPRZEDNIA
- 1
- 2
- NASTĘPNA »
CZYTAJ TAKŻE
- CZ22:33 Jak mierzyć sukces nowej terapii lekowej w kardiologii?
- CZ21:43 Najbardziej toksyczne w e-papierosach są aldehyd cynamonowy oraz wanilina
- CZ21:23 Nominacje profesorskie w Pałacu Prezydenckim
- CZ21:00 Protestujący w Sejmie: spotkanie z minister Rafalską bez przełomu, będzie kolejne
- CZ20:38 Pracodawcy RP: płacić za wynik zdrowotny, nie za świadczenie
- CZ20:04 MZ: po likwidacji Ośrodka Psychiatrii Sądowej w Gostyninie
- CZ19:44 Rząd przyjął projekt ustawy dotyczącej nadzoru nad kosmetykami
- CZ19:10 MZ zachęca w radiowych spotach do profilaktyki onkologicznej
- 1 Lekarze emeryci obawiają się, że będą musieli odejść z zawodu. Wszystko przez e-zdrowie
- 2 Kluczbork: oddział wewnętrzny zagrożony - odchodzą wszyscy lekarze
- 3 Czy nowa lista refundacyjna spełni oczekiwania pacjentów onkologicznych?
- 4 Szpitale onkologiczne przekraczają ryczałt. Czy to dobra forma finansowania?
- 5 Eksperci: nie widzieliśmy odry od 20 lat, nie spodziewaliśmy się jej ataku
- 6 W klubie fitness jest więcej groźnych mikroorganizmów niż w toalecie
- 7 X Europejski Kongres Gospodarczy: terminy sesji dotyczących sektora medycznego
- 8 Eksperci: mówimy całą prawdę o niepożądanych odczynach poszczepiennych
Newsletter
Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku
Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+
Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze
Follow @rynekzdrowiaRSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych