Opole: nowy kierunek lekarski ma otrzymać 32 mln zł z resortu nauki Na inwestycje związane z utworzeniem kierunku lekarskiego Uniwersytet Opolski ma otrzymać 32 mln zł z budżetu ministerstwa nauki. Całkowity koszt inwestycji wyniesie ponad 41 mln zł. Fot. Materiały prasowe (zdjęcie ilustracyjne)

32 mln zł dofinansowania z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW) ma otrzymać Uniwersytet Opolski (UO) na utworzenie nowego kierunku lekarskiego, który ruszy w październiku 2017 r. - poinformował w czwartek (22 września) rzecznik uczelni Maciej Kochański.

Decyzję o nadaniu UO uprawnień do prowadzenia kierunku lekarskiego w sierpniu w Opolu podpisał wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. Zapewnił wówczas o wsparciu finansowym inwestycji. Jej całkowity koszt wyniesie ponad 41 mln zł.

W nawiązaniu do tych deklaracji, jak podali w czwartek przedstawiciele uczelni i samorządu podczas konferencji, na inwestycje związane z utworzeniem kierunku lekarskiego Uniwersytet Opolski ma otrzymać 32 mln zł z budżetu ministerstwa nauki (na lata 2017-2019).

- W 2017 r. dotacja na nowy kierunek z budżetu resortu wynosi 15 mln zł. Zgodnie z deklaracją ministra Gowina, właśnie taka kwota zostanie zarezerwowana w budżecie resortu na przyszły rok - podał przewodniczący Rady Miasta Opole Marcin Ociepa.

Pozostałe 17 mln zł obejmują dofinansowanie na lata 2018-2019.

- To olbrzymi ukłon ministra Gowina w stronę opolskiego środowiska akademickiego i całej opolskiej społeczności - podkreślił Ociepa.

Prace nad uruchomieniem nowego kierunku, dotyczące m.in. samej dokumentacji, już trwają. Realizacja planowanej na trzy lata inwestycji ruszy jednak w styczniu. Pierwszym jej etapem będzie rozbudowa, remont i doposażenie Collegium Medicum - jednego z budynków uczelni, gdzie prowadzone będą zajęcia dla przyszłych lekarzy.

Na samo uruchomienie kierunku i umożliwienie rozpoczęcia tam nauki studentom pierwszego roku potrzeba - wg wyliczeń uczelni - ok. 21 mln zł, z czego 15 mln zł ma pokryć dotacja z ministerstwa. Cała inwestycja ma być zrealizowana do 2019 r. W następnych latach uczelnię czeka m.in. utworzenie kolejnych pracowni i laboratoriów, potrzebnych studentom wyższych lat.

Jak podał rzecznik UO uczelnia ma zapewnić łącznie ponad 9 mln zł wkładu własnego. Dotychczas wsparcie finansowe zadeklarowali m.in samorząd woj. opolskiego oraz miasto Opole.

Kierunek lekarski ruszy w roku akademickim 2017/2018 na wydziale przyrodniczo-technicznym UO. W październiku przyszłego roku naukę ma tam rozpocząć 60 studentów.

W prowadzeniu tych jednolitych studiów magisterskich UO będzie współpracować z Państwową Medyczną Wyższą Szkołą Zawodową w Opolu. Głównym zapleczem klinicznym uczelni ma być Wojewódzkie Centrum Medyczne w Opolu. W przyszłości ma się ono stać uniwersyteckim szpitalem klinicznym.

Uniwersytet Opolski powstał w 1994 r. Obecnie studenci kształcą się tam na ośmiu wydziałach.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH