Opole: marszałkowie, szpitale i uniwersytet razem zabiegają o kierunek lekarski Czy w Opolu powstanie kierunek lekarski? Fot. Fotolia

Porozumienie o współpracy szpitali podlegających samorządowi woj. opolskiego z Uniwersytetem Opolskim (UO) podpisano w opolskim Centrum Onkologii. Ma ono pomóc w staraniach opolskiej uczelni o uruchomienie kierunku, a potem wydziału lekarskiego.

Porozumienie w piątek (16 października) podpisali rektor UO prof. Stanisław S. Nicieja, marszałek woj. opolskiego Andrzej Buła i odpowiedzialny za kwestie służby zdrowia w samorządzie woj. opolskiego wicemarszałek Roman Kolek.

W dokumencie zapisano m.in., że samorząd woj. opolskiego wyraża wolę udostępniania uczelni siedmiu podlegających mu szpitali "do realizacji zadań dydaktycznych na jednolitych studiach magisterskich na kierunku lekarskim w formie kształcenia praktycznego".

Chodzi o Szpital Wojewódzki w Opolu, Wojewódzkie Centrum Medyczne w Opolu, a także Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu, Wojewódzki Specjalistyczny Zespół Neuropsychiatryczny w Opolu, Opolskie Centrum Onkologii w Opolu, Opolskie Centrum Rehabilitacji w Korfantowie oraz Stobrawskie Centrum Medyczne w Kup.

- Choć często nadużywa się tego określenia nie waham się powiedzieć, że to historyczny moment - mówił w piątek prof. Nicieja. - Idziemy w stronę otwarcia kierunku medycznego z perspektywą utworzenia wydziału medycznego. To dopełni wielką ideę pełnowymiarowego uniwersytetu, który powinien być wielowydziałowy - podkreślił.

Wicemarszałek Kolek dodał, że rozmowy pomiędzy UO a opolskimi szpitalami pokazały, że jest wśród kadry tych jednostek zainteresowanie rozwojem naukowym. - To bardzo dobry sygnał - i dla nas, odpowiedzialnych za politykę zdrowotną w regionie, i dla pacjentów - zaznaczył.

W porozumieniu zapisano także, że po zakończeniu pierwszego cyklu kształcenia na kierunku lekarskim, co planowane jest na rok akademicki 2022/2023, Wojewódzkie Centrum Medyczne w Opolu ma być przekształcone w szpital uniwersytecki.

- Cieszę się bardzo, że dzisiejsze porozumienie skutkować będzie powołaniem z czasem szpitala klinicznego, oddziałów klinicznych w wielu szpitalach opolskich. Już dzisiaj powoduje to duże zainteresowanie wielu szpitali współpracą i współdziałaniem w tym temacie - mówił Kolek.

Rektor UO dodał w rozmowie z mediami, że podpisane w piątek porozumienie ma być częścią wniosku ws. utworzenia kierunku, który uczelnia w najbliższym czasie złoży do Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Ministerstwa Zdrowia.

Dodał, że jeżeli obydwa resorty zaakceptują ideę utworzenia kierunku, to wniosek trafi do Polskiej Komisji Akredytacyjnej. - Jeżeli oni dadzą nam pozwolenie, to mamy kierunek załatwiony - tłumaczył.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH