Opole: będą zajęcia praktyczne studentów medycyny poza szpitalami uczelnianymi

Samorząd woj. opolskiego i Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu podpisały w poniedziałek (30 września) porozumienie. Na jego podstawie studenci wrocławskiej uczelni będą odbywać zajęcia praktyczne w opolskich szpitalach. Władze regionu liczą, że po studiach podejmą tu pracę.

Wicemarszałek woj. opolskiego odpowiedzialny za ochronę zdrowia Roman Kolek powiedział, że współpraca regionu i uczelni będzie dotyczyć działalności dydaktycznej w zakresie kształcenia przed- i podyplomowego w zawodach medycznych.

Dodał, że celem umowy jest wskazanie opolskich szpitali jako miejsca kształcenia dla studentów wydziałów lekarskich. - Chodzi o odbywanie przez nich zajęć z przedmiotów na naukach klinicznych w oparciu o bazę naszych szpitali i wiedzę pracujących w nich specjalistów - powiedział Kolek.

Wicemarszałek podał, że umowa dotyczy współpracy ze wszystkimi opolskimi placówkami. - Każde miejsce, w którym jest dobrze wykształcona kadra, warunki do pomocy studentom, może służyć jako baza dydaktyczna - podkreślił samorządowiec.

Kolek wyjaśnił, że podpisane porozumienie wychodzi naprzeciw zmianom, jakie wprowadziła reforma kształcenia lekarzy, w wyniku której szósty rok studiów medycznych ma być czasem zajęć praktycznych.

- W związku z tym potrzeba większej liczby oddziałów szpitalnych, by można było na nich prowadzić dydaktykę - dodał wicemarszałek.

Rektor Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu prof. Marek Ziętek podkreślił, że podpisanie porozumienia to potrzeba zarówno uczelni, jak i samorządu.

- Szpitale uniwersyteckie we Wrocławiu mają ograniczoną możliwość przyjmowania studentów i prowadzenia zajęć dydaktycznych. W związku z tym szukamy możliwości ich organizowania na dobrej bazie również poza naszym uniwersytetem - mówił rektor.

Prof. Ziętek zaznaczył, że podpisany w Opolu dokument jest póki co umową kierunkową. - Dopiero będziemy wypełniali ją treścią. Trudno dziś powiedzieć, czy w jej ramach odbywać się będą zajęcia z chirurgii lub ginekologii, i w jakim zakresie. Będziemy się nad tym wspólnie - z urzędem marszałkowskim i dyrekcjami tutejszych szpitali - zastanawiać - wyjaśnił rektor.

Sprecyzował, że o tym, czy zajęcia z danej dziedziny odbędą się w Opolu, będzie decydować komisja dydaktyczna i rada wydziału. Jego zdaniem będzie to dotyczyło przede wszystkim zajęć na oddziałach zabiegowych.

- Nasi studenci będą przyjeżdżać np. na tydzień do Opola i uczestniczyć w takich zajęciach 24 godziny na dobę - tłumaczył rektor. - Będą odbierać porody, wykonywać zabiegi chirurgiczne pod okiem lekarzy prowadzących dany oddział. Często zapewne będą to studenci, którzy mają jakiś związek z woj. opolskim - wyjaśnił.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH