Opole: będą rządowe pieniądze na budowę Collegium Medicum? Deklarację o możliwym wsparciu finansowym przebudowy jednego z budynków uczelni na potrzeby Collegium Medicum złożył wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Piotr Dardziński. Fot. Fotolia

Jest szansa na to, by Uniwersytet Opolski pozyskał dofinansowanie z budżetu państwa na przebudowę jednego z budynków uczelni na potrzeby Collegium Medicum - zadeklarował w piątek (8 kwietnia) w Opolu wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Piotr Dardziński.

Deklaracja taka padła na zorganizowanej przez Uniwersytet Opolski (UO) konferencji prasowej. Dardziński rozmawiał wcześniej z władzami uczelni o kierunku lekarskim, o którego utworzenie zabiega UO.

Collegium Medicum, w którym miałyby być prowadzone studia na kierunku lekarskim, ma powstać - jak wynika z informacji UO - przy ul. Oleskiej w Opolu. Koszt tej inwestycji obejmującej przebudowę i rozbudowę istniejącego tam obiektu oraz jego wyposażenie, to ponad 41 mln zł.

Jak mówiła na piątkowej konferencji prasowej prorektor UO ds. promocji i zarządzania prof. Wiesława Piątkowska-Stepaniak, wniosek o sfinansowanie części inwestycji został już złożony do resortu nauki i szkolnictwa wyższego.

Uczelnia zadeklarowała też, że jest w stanie zapewnić wkład własny w wysokości 20 proc. Dodała, że w tej kwestii uniwersytet liczy także na sponsorów i podała, że po milionie zł wsparcia zadeklarowały już miasto Opole oraz sejmik woj. opolskiego.

Dr Piotr Dardziński - odpowiadając na pytania dziennikarzy - zadeklarował, że "jest szansa" na pozyskanie dofinansowania centralnego dla Collegium Medicum w Opolu i zapowiedział w piątek, że porozmawia o tym z wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Teresą Czerwińską.

- Myślę, że na najbliższym kierownictwie ministerstwa ta kwestia zostanie także w jakimś kierunku rozstrzygnięta. Na ile to będą rozstrzygnięcia ostateczne, to trudno w tym momencie powiedzieć - mówił.

Dodał, że o kwocie czy stopniu takiego dofinansowania trudno jeszcze mówić. - To jest też kwestia tego, że gdy przejdziemy z projektu architektonicznego na projekt budowlany, to może się coś zmieniać. Po drugie musimy sprawdzić, jakie sa nasze możliwości w tegoroczne i przyszłoroczne - zaznaczył.

Prof. Piątkowska-Stepaniak poinformowała, że wniosek UO o utworzenie kierunku lekarskiego uzyskał już pozytywne opinie MNiSW i ministerstwo zdrowia oraz został skierowany do oceny Polskiej Komisji Akredytacyjnej, która ma na to 3 miesiące.

- Po ocenie Polskiej Komisji Akredytacyjnej ministerstwo zdrowia oraz ministerstwo nauki i szkolnictwa wyższego chcą też widzieć, jak zostaną sformułowane umowy między UO a szpitalami i szpitalem, który byłby klinicznym zapleczem dla kierunku lekarskiego, czyli Wojewódzkim Centrum Medycznym w Opolu - relacjonowała.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH