Olsztyn: otwarto Centrum Medycyny Eksperymentalnej Prorektor elekt Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego neurochirurg prof. Wojciech Maksymowicz. Fot. Archiwum

Centrum Medycyny Eksperymentalnej, które będzie prowadzić badania m.in. z zakresu neurologii i neurochirurgii, otwarto w poniedziałek (8 sierpnia) w Olsztynie. Placówka Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego nosi imię Emila Behringa, laureata nagrody Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny.

Centrum Medycyny Eksperymentalnej współfinansowane ze środków ministerstwa zdrowia znajduje się na terenie Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego.

- Z wielką atencją obserwuję rozwój Szpitala Uniwersyteckiego w Olsztynie. To jest osobisty sukces prof. Wojciecha Maksymowicza, ale jest to także sukces i rezultat współpracy pomiędzy władzami uniwersytetu, władzami wydziału nauk medycznych i władzami samorządowymi. Ta współpraca doprowadziła do czegoś, co jest unikatem - ocenił minister zdrowia Konstanty Radziwiłł.

Jak zaznaczył minister Radziwiłł, otwarte centrum medycyny eksperymentalnej to działanie w kierunku ulokowania Olsztyna i Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w dobrym miejscu na świecie.

-  To będzie ośrodek, który z całą pewnością zapewni medycynie olsztyńskiej dobrą przyszłość. Medycyna na Uniwersytecie to nie tylko diagnozowanie i leczenie pacjentów, to nie tylko dydaktyka, ale i nauka, która może nie prowadzi wprost do zastosowań, choć są one ostatecznym celem - dodał minister.

Szef resortu zdrowia podkreślił, że centrum będzie służyło uczonym, studentom i chorym, którzy dziś nie mogą liczyć na odpowiednią diagnostykę i leczenie, bo medycyna jeszcze w tym momencie nie może im zaoferować skutecznej terapii.

Prorektor elekt Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego neurochirurg prof. Wojciech Maksymowicz powiedział, że w Centrum Medycyny Eksperymentalnej wkrótce zostanie uruchomiony projekt naukowy skierowany do pacjentów po urazach rdzenia kręgowego. Jak dodał, co roku w Polsce 700 pacjentów doznaje urazów rdzenia kręgowego, których skutkiem jest paraliż kończyn.

Program roboczo nazywa się antyplegia. - Chcemy walczyć z nieszczęściem, jakie dotyka człowiek po urazie kręgosłupa, którego skutkiem jest porażenie kończyn dolnych, a do tej pory medycyna wobec takiej diagnozy jest bezsilna- powiedział prof. Wojciech Maksymowicz.

Projekt naukowy ma dotyczyć oddziaływania komórek macierzystych i węchowych na poprawę czynności rdzenia kręgowego u tych chorych oraz wpływu nadtwardówkowej stymulacji rdzenia kręgowego.

- Połączenie tych dwóch kierunków daje nowe obszary działania - dodał prof. Wojciech Maksymowicz.

Zaprezentowano prototyp urządzenia - aplikatora do podawania komórek macierzystych w rdzeń kręgowy. Urządzenie, które opracowali pracownicy wydziału nauk technicznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego oraz Instytutu Podstawowych Problemów Technicznych PAN w Warszawie będzie doskonalone tak, by mogło być użyte w czasie badań nad zwierzętami, a w przyszłości u ludzi.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH