Od lat miejsc rezydenckich jest tyle samo. Za rok ma być lepiej...

O tym, że w polskim systemie dotkliwie brakuje lekarzy mówi się od dawna. Poprawę jego funkcjonowania miała zapewnić większa liczba rezydentur. Jednak w sesji jesiennej w stosunku do roku poprzedniego zwiększono ich liczbę jedynie o 36. Resort zdrowia zapowiada, że za rok na specjalizacje lekarskie dostanie się o 3 tysiące osób więcej niż obecnie.

Jak informuje nas Krzysztof Bąk, rzecznik resortu zdrowia w postępowaniu kwalifikacyjnym na specjalizacje lekarskie i lekarsko-dentystyczne przeprowadzanym w terminie 1-31 października 2014 przyznano 2500 miejsc rezydenckich .

- Rezydentury rozdzielone zostały równomiernie na wszystkie dziedziny i województwa, ze szczególnym uwzględnieniem m.in. geriatrii i dziedzin ściśle powiązanych z leczeniem chorób geriatrycznych (diabetologia, ortopedia i traumatologia narządu ruchu, rehabilitacja medyczna, reumatologia) oraz dziedzin onkologicznych i pediatrycznych - informuje rzecznik.

Kiedy więcej?
To jest o 36 miejsc więcej niż w październiku 2013 r... ale dokładnie tyle samo co w 2011 i 2012 r.

Biorąc pod uwagę, że w sesji wiosennej liczba rezydentur (500) w stosunku do roku ubiegłego była mniejsza o 36, to w sumie na specjalizację lekarskie i w 2014 r. dostanie się tyle samo młodych lekarzy co w 2013 r.

Te liczby niejako stoją w sprzeczności z deklaracjami ministra zdrowia o wysiłkach na rzecz zwiększenia ilości specjalizujących się lekarzy. Krzysztof Bąk zapewnia nas jednak, że w przyszłym roku resort planuje się, aby na rezydentury finansowane z budżetu trafiło o 3 tysiące więcej osób niż w roku bieżącym .

Liczba przyznanych rezydentur zdecydowanie nie pokrywa zapotrzebowania jakie zgłosiły poszczególne województwa i tak np. województwo małopolskie wnioskowało o przyznanie 412 rezydentur, a otrzymało 257 rezydentur.

Jak informuje nas Jan Brodowski, rzecznik wojewody małopolskiego w specjalizacji choróby wewnętrzne wnioskowano o 65 rezydentur - przyznano 20, w chirurgii ogólnej wnioskowano o 25 rezydentur - przyznano 8 rezydentur, a w psychiatrii na potrzebnych zdaniem wojewody 25 przyznano 3.

Wojewoda wnioskuje, minister nie przyznaje
Nie lepiej sytuacja wygląda na Mazowszu. - Na kwalifikację jesienną wojewoda mazowiecki zgłosił zapotrzebowanie na 560 miejsc rezydenckich, minister zdrowia przyznał ich 339 - mówi Ivetta Biały, rzecznik wojewody mazowieckiego.

Dla przykładu wojewoda wnioskował o 80 rezydentur w dziedzinie chorób wewnętrznych - otrzymano 25, w chirurgii ogólnej o 20 - otrzymano 6, a w psychiatrii o 34 - udało się pozyskać... 4.

Podlaski Urząd Wojewódzki występował do ministerstwa zdrowia o 153 rezydentury, otrzymał ich 100.

- Występowaliśmy między innymi o 20 rezydentur w dziedzinie chorób wewnętrznych - otrzymaliśmy 6, na 3 rezydentury w dziedzinie kardiologii otrzymaliśmy 1, na 14 rezydentur w dziedzinie chorób zakaźnych - 2; prosząc o 3 rezydentury w dziedzinie neurologii otrzymaliśmy 1 - informuje nas Sławomir Andryszewski z biura prasowego wojewody podlaskiego.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH