Od 12 marca: Światowy Tydzień Mózgu

Obchodzony w wielu krajach świata Światowy Tydzień Mózgu (12-18 marca) ma popularyzować wiedzę o mózgu i układzie nerwowym. W Polsce na najwięcej wydarzeń z tej okazji mogą liczyć mieszkańcy Warszawy, Krakowa, Poznania i Gdańska.

Czy informacje związane z własną osobą przetwarzane są w mózgu człowieka w odmienny sposób niż informacje dotyczące innych osób? Czym jest pamięć robocza? Czy grą komputerową możemy naprawić mózg? Odpowiedzi m.in. na te pytania poznają goście warszawskich wykładów popularnonaukowych, organizowanych z inicjatywy Polskiego Towarzystwa Badań Układu Nerwowego i Stowarzyszenia na Rzecz Krzewienia Wiedzy o Mózgu DANA.

Między 12 a 16 marca bezpłatnych wykładów - dotyczących m.in. leczenia stwardnienia rozsianego czy elektrycznych śladów ludzkich myśli - będzie można wysłuchać w siedzibie tygodnika Polityka przy ul. Słupeckiej.

Szczegółowe informacje na temat warszawskich atrakcji Tygodnia Mózgu są dostępne na stronie: www.ptbun.org.pl

Z kolei w Krakowie spotkania będą się odbywały przez cały tydzień o godz. 17.00 w Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Będzie im towarzyszyć hasło „Płeć mózgu”, taki będzie też temat wykładu inauguracyjnego, który wygłosi prof. Anna Grabowska z Instytutu Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego w Warszawie.

W kolejnych dniach goście UJ dowiedzą się, w jaki sposób występujące w środowisku substancje hormonalnie wpływają na mózg, jakie relacje zachodzą między półkulami mózgowymi, jakie funkcje w regulacji procesów komórkowych pełnią jony wapnia i dlaczego kobiety częściej niż mężczyźni chorują na zaburzenia odżywiania.

Program krakowskich obchodów Tygodnia Mózgu jest dostępny na stronie: www.ptpk.org

Po raz czwarty Tydzień Mózgu, między 12 a 16 marca, organizują instytucje naukowe z Poznania. Uczestnicy poznańskich spotkań dowiedzą się m.in., czy wolna wola jest iluzją, czy wygramy walkę z guzami mózgów, czy zegar biologiczny jest naszym sprzymierzeńcem, jakie mamy technologie usprawniające komunikację mózg-komputer i czy można odnaleźć "piątą klepkę" zaglądając do mózgu. Wykłady będą się odbywały w Ośrodku Nauki Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu od godziny 17.

Natomiast w Gdańsku podczas odbędzie się siedem wykładów, dwa pokazy laboratoryjne i 18 pokazów naukowych. Wszystkie atrakcje - na Wydziale Biologii Uniwersytetu Gdańskiego - 16 marca.

Podczas wykładów będzie się można dowiedzieć, czy można prześwietlając mózg i zobaczyć kłamstwo; jakie są najpopularniejsze teorie opisujące miłość w aspekcie biologicznym,; oraz co mają wspólnego szczury, krew, paramagnetyki i tajemniczy "efekt BOLD" z zaglądaniem w głąb ludzkiego mózgu. Więciej na stronie: www.biology.ug.edu.pl

Do obchodów Światowego Tygodnia Mózgu po raz trzeci włączył się również Uniwersytet Śląski. Podczas wykładów, które odbędą się między 12 a 16 marca będzie można przekonać się np. jak mózg reaguje na piękno, jak i kiedy może się on pomylić, jak zachowuje się podczas zakupów. Warsztaty umożliwią z kolei poznanie budowy mózgu i sposobu funkcjonowania naszych zmysłów.

Wykłady oraz warsztaty zorganizowane przez członków Koła Naukowego Psychologii Ewolucyjnej i Etologii oraz pracowników i doktorantów Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska i Wydziału Pedagogiki i Psychologii będą się odbywały w budynku Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska przy ul. Bankowej 9 w Katowicach. Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH