Obraduje I Krajowy Zjazd Fizjoterapeutów. Kto prezesem samorządu? Warszawa: rozpoczął się I Krajowy Zjazd Fizjoterapeutów. Fot. Archiwum

W Centrum Dydaktycznym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego rozpoczął się w środę (28 grudnia) dwudniowy I Krajowy Zjazd Fizjoterapeutów. Wieczorem w środę fizjoterapeuci powołali swój samorząd. Prezesem Krajowej Izby Fizjoterapeutów został Maciej Krawczyk.

Uczestniczą w nim delegaci wybrani na pierwszy Krajowy Zjazd Fizjoterapeutów przez zgromadzenia wojewódzkie fizjoterapeutów. W czasie zjazdu spośród 340 uczestników wybiorą samorząd, czyli Krajową Izbę Fizjoterapeutów.

Jej rolą będzie reprezentowanie fizjoterapeutów oraz sprawowanie pieczy nad należytym wykonywaniem zawodu, w tym podnoszenie kwalifikacji zawodowych, ustalanie standardów lub wytycznych w fizjoterapii, a także edukacja zdrowotna i promocja zdrowia.

Krajowa Izba Fizjoterapeutów (KIF) otrzymała ponadto w ustawie uprawnienia do: ustanawiania zasad etyki zawodowej, dbania o jej przestrzeganie oraz obrony godności zawodowej.

Otwierając Zjazd minister zdrowia Konstantego Radziwiłła mówił między innymi o tym, iż fizjoterapia przede wszystkim powinna być dla pacjenta. Życzył, aby prace nad zasadami, które będą w przyszłości wytyczały działania tej grupy zawodowej odbyły się ponad podziałami.

Zjazd, jak powiedział PAP jego przewodniczący Ernest Wiśniewski, w planie środowych obrad ma przyjęcie regulaminu i wybór władz samorządu. Drugiego dnia obrad - w czwartek (29 grudnia) - delegaci zajmą się określeniem działań samorządu na najbliższe cztery lata.

Kto prezesem?
Jednym z dłużej dyskutowanych w środę punktów były kwestie związane z powołaniem Krajowej Rady Fizjoterapeutów. Dyskutowano np. nad tym, ile osób powinno w niej zasiadać oraz czy delegaci powinni mieć możliwość głosowania na kandydatów tylko ze swojego województwa, czy też ze wszystkich.

Ponadto delegaci wybierali władze samorządu - prezesa i wiceprezesów Krajowej Rady Fizjoterapeutów i jej członków, Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej i jego zastępcę, członków Komisji Rewizyjnej oraz członków Sądu Dyscyplinarnego.

Polskie Towarzystwo Fizjoterapii w swoich materiałach przekonywało, że najlepszym kandydatem na pierwszego w historii prezesa Krajowej Rady Fizjoterapeutów jest Dariusz Dziadzio. Stowarzyszenie Fizjoterapia Polska, informowało zaś "z radością" na swoich stronach, że gotowość kandydowania na stanowisko prezesa wyraził Maciej Krawczyk.

Późnym wieczorem w środę pierwszy w historii Krajowy Zjazd Fizjoterapeutów wyłonił swój samorząd zawodowy - pierwszym w historii prezesem Krajowej Izby Fizjoterapeutów został Maciej Krawczyk.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH