Obecne przepisy blokują rozwój prac badawczych

Obecne przepisy ustawy Prawo zamówień publicznych wskazywane są jako główna przyczyna utrudniająca rozwój badań naukowych w naszym kraju - komentuje prof. Sławomir Majewski, prorektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. - Dlatego rektorzy wyższych uczelni wystąpili do Urzędu Zamówień Publicznych z własną propozycją zmian stosownych zapisów ustawy.

Projekt w tej sprawie zakłada m.in zwiększenie kwoty zakupów - powyżej której instytucje naukowe i uczelnie musiałyby ogłaszać przetargi - do unijnego progu 130 tys. euro. Powód?

W naszej ocenie, projektowane rozwiązania będą miały wpływ na jakość dostaw lub usług, jednak nie będą miały istotnego wpływu na termin realizacji zamówień, niezwykle istotny z punktu widzenia prowadzonych badań naukowych, których rozwoju i bieżących potrzeb nie można z góry przewidzieć.

Największą bolączką jest dostawa odczynników, a także urządzeń laboratoryjnych i medycznych, sprzętu komputerowego o określonych parametrach, z reguły o niewielkiej wartości jednostkowej (poniżej równowartości kwoty do 14 000 euro), których jednak łączna wartość - obejmująca dostawę tego samego rodzaju, w rozumieniu przepisów ustawy - w skali uczelni niejednokrotnie przekracza progi unijne, tj. równowartość 200 tys. euro.

Z tego względu proponowane wprowadzenie progu dla instytucji naukowych i uczelni wyższych niewątpliwie zasługuje na uznanie i będzie miało korzystny wpływ na prowadzenie badań naukowych, przybliżając nas do czołowych światowych jednostek badawczych, dla których dostęp do odczynników czy aparatury badawczej jest oczywisty.

W polskich realiach, w przypadku tzw. "dużych zamawiających" jakim jest np. nasza uczelnia, te oczywiste potrzeby realizowane są ze znacznym opóźnieniem, niejednokrotnie po wielomiesięcznym oczekiwaniu na wynik postępowania prowadzonego z zachowaniem terminów określonych w ustawie.

Należy również wskazać, że w tym żmudnym procesie uczestniczą również pracownicy naukowi, którym czas na prowadzenie badań naukowych jest skutecznie odbierany.

Możliwym jest również przyjęcie innego rozwiązania, a mianowicie umożliwienie odrębnego szacowania zamówień finansowanych z projektów naukowych i rozwojowych - krajowych i zagranicznych - niezależnie od innych projektów prowadzonych w danej uczelni czy jednostce badawczej, analogicznie do jednostek wyodrębnionych tego samego zamawiającego, na gruncie art.32 ust.5 ustawy Pzp.

Proponowane rozwiązanie umożliwiłoby uczelniom wyższym odstąpienie od stosowania przepisów ustawy w przypadku grantów o niewielkiej wartości i krótkim czasie realizacji.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH