Obecna forma stażu lekarskiego sprawdziła się

Samorząd zawodowy lekarzy jest sceptyczny wobec dyskutowanego pomysłu zniesienia stażu lekarskiego w dotychczasowej formie i włączenia go do programu studiów - stwierdził dr Roman Budziński, prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Gdańsku, podczas pomorskiej konferencji Rynku Zdrowia (Gdańsk, 7 lutego 2011 r.).

Warto przywołać w tym miejscu wyniki ankiety przeprowadzonej wśród 30 lekarzy i lekarzy dentystów, którzy niedawno ukończyli staż i otrzymali od samorządu potwierdzenie prawa wykonywania zawodu.

Lekarze odpowiadali na pytania ankiety używając skali punktowej od 0 do 10; punkty na skali rosły wraz z akceptacją rozwiązania, którego dotyczyło pytanie.

Zdaniem młodych lekarzy staż: pozwala na zdobycie umiejętności praktycznych - średnia ocena 8,4; pogłębia wiedzę teoretyczna - ocena 7,9; uczy umiejętności decydowania - ocena 8,4; daje wiedzę na tematy pozamedyczne m.in. dotyczącą prawa w ochronie zdrowia, funkcjonowania systemu opieki zdrowotnej - ocena 8,5. Na pytanie: Czy likwidacja stażu jest dobrym pomysłem, zdecydowanie "tak" odpowiedziały tylko 3 z 30 osób.

Wszystkie te oceny świadczą o tym, że ocena stażu generalnie jest dobra. Zawodowe dojrzewanie lekarza wymaga czasu. Ponadto przeprowadzanie pewnych czynności przy chorym już przez studentów, a nie jak do tej pory - przez lekarza z ograniczonym prawem wykonywania zawodu - byłoby też problematyczne ze względów prawnych.

O ile Lekarski Egzamin Państwowy zostanie zniesiony, niezbędne wydaje się utrzymanie zunifikowanego, ogólnopolskiego sposobu sprawdzania wiedzy przyszłych lekarzy. Nie było dobrym rozwiązaniem wpisanie w ustawie średniej oceny ze studiów jako istotnego parametru decydującego o przystąpieniu do konkursu specjalizacyjnego. Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH