Pielęgniarki, które nie zostały objęte dofinansowaniem dokształcania zaskarżą budżet państwa o zadośćuczynienie - poinformowała na konferencji prasowej Dorota Gardias, przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych.

- Ok. 20 tys. pielęgniarek może zaskarżyć budżet państwa o zadoścuczynienie. To jest dyskryminowana grupa - mówiła Dorota Gardias. Dodała jest to niedotrzymanie podpisanych porozumień pomiędzy pielęgniarkami a resortem zdrowia w ubiegłych latach.

 Jak podawaliśmy już wcześniej, Ministerstwo Zdrowia dofinansuje kształcenie dla 24 tys. pielęgniarek. W 2009 roku resort wyda na ten cel 24 mln zł, co pozwoli sfinansować studia pomostowe dla 4,5 tys. osób.

Swoje kwalifikacje zawodowe pielęgniarki mogą uzupełniać na studiach pomostowych dofinansowanych z funduszy unijnych. Jeśli wcześniej zdecydowały się na studia płatne, nie uzyskają jednak refundacji poniesionych kosztów.

- Czy kolejny rząd musi oszukiwać pielęgniarki, kolejny raz potrzebne jest białe maisteczko, czy to właściwa forma komunikacja z kobietami, czy to kolejna dyskryminacja kobiet? Okazuje się że to co podpisane nie obowiązuje- mówił oburzony polski eurodeputowany Bogdan Golik, który zajmował się sprawą uznawania kwalifikacji polskich pielęgniarek w UE.

Te pielęgniarki, które kształciły się w starym systemie (przed wejściem Polski do UE), muszą uzupełnić wykształcenie do poziomu licencjata, jeśli chcą, by ich kwalifikacje były uznawane automatycznie w innych krajach unijnych. Uzupełnianie kwalifikacji odbywa się w systemie tzw. studiów pomostowych.

Od roku akademickiego 2008/2009 takie studia są dofinansowywane ze środków UE (Poddziałanie 2.3.2 Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki). W zależności od uczelni studia pomostowe są dla pielęgniarek albo bezpłatne, albo wymagana jest dopłata, która nie może jednak przekroczyć 400 zł za semestr. W latach 2007-20013 na dofinansowanie studiów pomostowych jest przeznaczonych 179,6 mln zł.

Niestety, te pielęgniarki, które nie wiedziały o dofinansowaniu i rozpoczęły płatne studia, nie  dostaną pomocy od państwa.

MZ tłumaczyło, że projekt jest kierowany do osób, które rozpoczynają studia i kończą je, korzystając z dofinansowania przez cały okres nauki.

Pierwsze pielęgniarki (2909 osób) rozpoczęły naukę na studiach pomostowych w roku akademickim 2008/2009. Studiują w 32 publicznych i niepublicznych uczelniach wybranych przez resort zdrowia w przetargu.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH