Nowy wydział medyczny na UKSW: znamy kolejne szczegóły Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu Fot. Materiały prasowe (zdjęcie ilustracyjne)

Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz Wojskowy Instytut Medyczny w ciągu dwóch lat mają utworzyć w Warszawie Wydział Medyczny. List intencyjny w tej sprawie podpisano w czwartek (16 marca) w siedzibie uczelni.

Nowy ośrodek kształcenia - jak zapowiadają jego inicjatorzy - ma się odróżniać się od działających dotychczas w kraju. Ma edukować cywilów, którzy zostaną przygotowani m.in. do profesjonalnego reagowania na współczesne zagrożenia bezpieczeństwa związane z terroryzmem czy konfliktami o charakterze hybrydowym.

Otwarcie Wydziału Medycznego przy UKSW planowane jest w ciągu dwóch lat. Plany przewidują przyjęcie na pierwszy rok ok. 60-70 studentów na kierunek lekarski. Inicjatorzy zamierzają na wydziale medycznym utworzyć z czasem także inne kierunki. Za przygotowanie zawodowe będą odpowiadać specjaliści z WIM; wykładowcy UKSW mają dbać m.in. o kształcenie postaw etycznych i wiedzę z zakresu nauk humanistycznych.

- Przedstawiciele WIM zaangażowani w projekt otrzymają dostęp do naszych nowoczesnych laboratoriów chemicznych i biologicznych, co jest ważne dla prowadzenia badań podstawowych. Uniwersytet skorzysta zaś z wieloletniego doświadczenia WIM w zakresie praktycznego wykorzystania i wdrażania wyników badań naukowych - wyjaśnił rektor UKSW ks. prof. Stanisław Dziekoński.

Zapowiedział, że przy konstruowaniu programu dydaktycznego planowane jest zwiększenie liczby godzin zajęć z zakresu nauk humanistycznych.

- Kształcenie przyszłych lekarzy chcielibyśmy ubogacić też naukami o komunikacji, które rozwijamy - powiedział rektor.

Dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego gen. Grzegorz Gielerak podkreślał, że przy kształceniu kadr będą wykorzystywane doświadczenia, jakie personel WIM wyniósł ze służby w Polskich Kontyngentach Wojskowych, niesienia pomocy rannym żołnierzom oraz Polakom, którzy ucierpieli w wyniku zamachów terrorystycznych poza granicami kraju. Zaznaczył, że wydział ma być elitarny, zarówno jeśli chodzi o ofertę szkoleniową, jak i liczbę studentów. Zastrzegł, że oferta nowej jednostki "nie będzie powieleniem zadań Wydziału Wojskowo-Lekarskiego Uniwersytetu w Łodzi, kształcącego lekarzy wojskowych". 

Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł ocenił, że współpraca UKSW i WIM - "spotkanie wartości i najwyższego profesjonalizmu" - przyniesie doskonałe efekty.

Przy podpisaniu listu byli obecni - oprócz Radziwiłła - także m.in. przedstawiciele MON, MNiSW, władz samorządowych i NFZ oraz metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH