Nowy kierunek studiów w Kaliszu: terapia i edukacja dzieci z autyzmem i zespołem Aspergera Fot. Fotolia

Terapia i edukacja dzieci z autyzmem i Zespołem Aspergera - to nowy kierunek studiów podyplomowych, który po wakacjach otworzy Wydział Pedagogiczno-Artystyczny UAM w Kaliszu. Zgłoszenia będą przyjmowane do października 2018 r.

- Studia wychodzą naprzeciw zapotrzebowaniu społecznemu, przygotowując specjalistów z tej dziedziny - powiedziała kierownik studiów podyplomowych dr Justyna Leszka.

Jak zauważyła, jest coraz więcej dzieci z zaburzeniami całorozwojowymi, w tym z autyzem i z Zespołem Aspergera. - A ze strony rodziców słyszymy, że przedszkole i szkola nie wiedzą co robić, gdzie kierować i jak pracować z takim dziećmi - dodała.

- Widzę ogromne potrzeby, jeśli chodzi o przygotowanie specjalistów. Dzieci trafiają do placówek integracyjnych, gdzie dotychczasowe tradycyjne przygotowanie nauczycieli jest niewystarczające, praca z takimi dziećmi wymaga wiedzy i umiejętności - poinformowała dr Leszka, która jednocześnie kieruje ośrodkiem diagnozy i terapii w Fundacji "Nowa Nadzieja" w Kaliszu.

Wyjaśniła, że dzięki fundacji, słuchacze studiów będą w praktyce obserwować proces diagnostyczny dziecka, uczestniczyć w zajęciach warsztatowych i odbywać praktyki.

Studia podyplomowe skierowane są do kandydatów z wyższym wykształceniem, posiadających studia I lub II stopnia.

Zgłoszenia będą przyjmowane do października 2018 r., grupa jest projektowana na 15 osób, chyba że zainteresowanie będzie większe.

Jak poinformowała, według szacunków GUS-u, liczba dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacji sięga obecnie 20 procent populacji. - To oznacza, że znajdują się one w każdej placówce opiekuńczo-edukacyjnej, a jedno na 150 dzieci dotknięte jest całościowymi zaburzeniami rozwoju, do których zaliczmy autyzm czy zespół Aspergera - powiedziała kierownik nowych studiów podyplomowych.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH