Uniwersytet Medyczny w Białymstoku jako pierwsza uczelnia w kraju uruchomi w roku akademickim 2010/2011 studia magisterskie na kierunku elektroradiologia. W piątek uczelnia zaprezentowała w Białymstoku ofertę edukacyjną tego kierunku.

Jak powiedziała PAP dziekan wydziału nauk o zdrowiu prof. Elżbieta Krajewska-Kułak, Uniwersytet Medyczny w Białymstoku był pierwszą w kraju, a obecnie jest jedną z dwóch polskich uczelni kształcących studentów na kierunku elektroradiologia. Jako pierwszy uruchomi też w tym zakresie studia magisterskie.

Obecnie na studiach licencjackich z elektroradiologii białostocka uczelnia kształci 34 studentów rocznie. Podobną liczbę będzie mogła przyjąć na studia magisterskie. To, jak podkreśla Krajewska- Kułak, unikatowy kierunek, którego autorski program kształcenia zatwierdziła Rada Główna Szkolnictwa Wyższego.

Krajewska-Kułak uważa, że absolwenci elektroradiologii nie powinni mieć kłopotu ze znalezieniem pracy, ponieważ placówki ochrony zdrowia zgłaszają duże zapotrzebowanie na tego rodzaju specjalistów. Jak zaznaczyła, obecnie na polskim rynku medycznym występuje ich deficyt, ponieważ, jej zdaniem, uczelnie medyczne zaniechały kształcenia techników radiologów.

- To jest ten moment, kiedy wypełniamy lukę pomiędzy radiologiem lekarzem a dawnym technikiem radiologii - powiedziała Krajewska- Kułak.

Obecnie elektroradiologia jako oddzielny, licencjacki kierunek studiów funkcjonuje poza białostocką uczelnią na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu. Uczelnie w Warszawie i Bydgoszczy prowadzą natomiast specjalność elektroradiologiczną na kierunku zdrowie publiczne.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH