Onet.pl/ Rynek Zdrowia | 17-01-2009 18:15

Nowy antybiotyk odkryto u stułbi

Nowe białko przeciwbakteryjne znaleziono w organiźmie słodkowodnej stułbi.

Prowadząc badania na słodkowodnej stułbi (Hydrze) naukowcy z Uniwersytetu w Kilonii znaleźli nowe białko o nazwie hydramacina- 1, które ma działanie przeciwbakteryjne.

Jego zaletą jest to - twierdzą naukowcy - że nie wykazuje podobieństwa praktycznie z żadnym znanym obecnie białkiem zwalczającym bakterie, za wyjątkiem dwóch związków znalezionych u innego bezkręgowca - pijawki. Ma to ogromne znaczenie, w związku z tym, że narasta oporność bakterii na znane antybiotyki.

Serie testów laboratoryjnych wykazały przy tym, że hydramacyna jest wyjątkowo skuteczna - niszczyła szerokie spektrum bakterii, zarówno Gram-dodatnich, jak i Gram-ujemnych, w tym wyizolowane w szpitalach szczepy opornej na antybiotyki Klebsiella oxytoca (częstą przyczynę infekcji szpitalnych).

Hydramacyna działa tak, że przykleja się do powierzchni komórek bakteryjnych powodując zlepianie się w jedną masę sąsiadujących ze sobą mikrobów, a następnie uszkadza błonę ich komórek.

Naukowcy określili też trójwymiarową strukturę hydramacyny-1, dzięki czemu zaobserwowali, że najbardziej przypomina ona nadrodzinę białek obecnych w jadzie skorpiona. Dlatego zaproponowali, aby w tej dużej grupie wydzielić rodzinę białek o nazwie macyny, której członkami zostały, oprócz hydramacyny-1, również dwa zbliżone do niej białka przeciwbakteryjne z pijawek.