Nowoczesne technologie medyczne to nowa szansa na skuteczniejsze leczenie Nowoczesne technologie medyczne i ich wpływ na profilaktykę oraz codzienną praktykę kliniczną w polskiej służbie zdrowia - były tematem konferencji naukowej zorganizowanej w Senacie. Fot. Materiały prasowe

Nowoczesne osobiste pompy insulinowe, urządzenia do perfuzji wątroby, nowe objawy zwiastujące wystąpienie schizofrenii, czy innowacyjny program zdalnej opieki nad pacjentami z mechanicznym wspomaganiem serca, to tylko niektóre przykłady rozwoju myśli technologicznej, które nie pozostają bez wpływu na skuteczność współczesnych terapii medycznych.

O tych i innych innowacyjnych metodach leczenia, które dają pacjentom większe szanse na pozytywne efekty leczenia rozmawiali eksperci w poniedziałek (8 maja) na konferencji naukowej zorganizowanej w Senacie pod hasłem: ''Nowoczesne technologie medyczne i ich wpływ na profilaktykę oraz codzienną praktykę kliniczną w polskiej służbie zdrowia''.

Telemonitoring dla szczególnej grupy chorych
Dr Paweł Litwiński z Instytutu Kardiologii w Warszawie zwrócił uwagę na szczególną grupą pacjentów kardiologicznych - chorych z zaawansowaną postacią niewydolności serca. Niedobór dawców do przeszczepu serca oraz fakt, że duża grupa chorych ze skrajną niewydolnością serca ma przeciwwskazania do transplantacji ze względu na wiek lub choroby współistniejące stymuluje rozwój badań w kierunku alternatywnych metod leczenia skrajnej niewydolności.

 - Najbardziej obiecującą metodą terapii dla tych chorych wydaje się mechaniczne wspomaganie serca. W ostatnich 20 latach technologie z nim związane przeżyły nieprawdopodobny rozwój, a jego aplikacje kliniczne znacznie się rozszerzyły od początków XXI wieku. Powstały pompy do długoterminowego wspomagania serca o przepływie ciągłym. Dane z rejestrów międzynarodowych wskazują na zmianę proporcji rodzaju wszczepionych urządzeń na korzyść tych ostatnich, których implantacja wiąże się z lepszymi wynikami krótko- i długoterminowymi oraz z mniejszą ilością powikłań - zaznaczył dr Litwiński.

Dodał też, że ze względu na możliwość ich wystąpienia oraz relatywnie wysoki odsetek rehospitalizacji, konieczne jest wdrożenie kompleksowego systemu opieki ambulatoryjnej dla tej grupy pacjentów. Instytut Kardiologii w Warszawie postanowił rozszerzyć wachlarz możliwości wprowadzając unikatowy w skali światowej system Remedizer.

- System ten jest aplikacją medyczną do zdalnej opieki nad pacjentami po zakończeniu hospitalizacji. Chorzy za pomocą urządzeń mobilnych samodzielnie monitorują m.in. parametry ustawienia pompy, ciśnienie tętnicze, temperaturę, wagę, krzepliwość krwi, kontrolują farmakoterapię, w tym dawkowanie leków, godziny ich przyjęcia lub ich interakcję z innymi lekami. Dane z aplikacji przesyłane są automatycznie do centrum monitoringu i tam analizowane przez lekarza nadzorującego leczenie. Jeśli parametry są niepokojące, koordynator podejmuje na bieżąco decyzję np. o przyjęciu leku przez pacjenta, czy też o o wizycie u lekarza, a nawet, jeśli istnieje taka potrzeba o umieszczeniu chorego na oddziale - wyjaśnił dr Litwiński.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH