Nowe kierunki na uczelniach medycznych: boom na dietetykę i kosmetologię

Uczelnie medyczne w całej Polsce decydują się na uruchamianie nowych kierunków. I choć najprężniej rozwijają się studia podyplomowe, których oferta zmienia się dynamicznie, w zależności od potrzeb rynku, przybywa także nowych kierunków na studiach I i II stopnia. Prym wiodą dietetyka, kosmetologia i elektroradiologia.

Uniwersytet Medyczny w Białymstoku nie wystartuje wprawdzie w roku akademickim 2013/2014 z żadnym nowym kierunkiem, ale w ciągu ostatnich trzech lat powołał ich już kilka: logopedię z fonoaudiologią, kosmetologię, elektroradiologię, fizjoterapię, techniki dentystyczne. Niemal każdy z nich to studia I i II stopnia.

Z kolei w Warszawskim Uniwersytecie Medycznym odbywa się po raz pierwszy rekrutacja na studia anglojęzyczne na kierunku lekarsko-dentystycznym, a w ostatnich latach uruchomiono kierunek logopedia ogólna i kliniczna.

- Na razie to tylko licencjat, ale w planach są również studia II stopnia. Jak na kierunek niszowy, zainteresowanie jest spore - blisko 8 kandydatów na jedno miejsce - informuje portal rynekzdrowia.pl Marta Wojtach, rzecznik prasowy WUM.

W roku akademickim 2010/2011 w Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie powołano dwa kierunki: dietetykę i kosmetologię,  a w roku 2012/2013 - elektroradiologię. Na kierunku elektroradiologia chce kształcić również Wydział Medyczny Uniwersytetu Rzeszowskiego. Jak informuje Grzegorz Kolasiński, rzecznik uczelni, czeka ona jeszcze na zgodę Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, ale już wkrótce ma nadzieję rozpocząć kształcenie przyszłych pracowników zakładów radiologii, pracowni mammograficznych, badań naczyniowych, tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego.

Kosmetologia i dietetyka

Uniwersytet Medyczny w Lublinie uruchomił w roku 2009/2010 techniki dentystyczne i kosmetologię I stopnia, w 2012/2013 - elektroradiologię I stopnia, a w nadchodzącym roku akademickim ruszy z kosmetologią II stopnia. Jak podaje uczelnia, liczba chętnych na jedno miejsce na kosmetologii to aż 10 osób.

UM w Lublinie po czterech latach reaktywował także zawieszoną w roku 2005/2006 dietetykę. Obecnie o każdy indeks na tym kierunku ubiega się osiem osób. Z powodzeniem odbywa się również rekrutacja na dietetykę oraz zdrowie środowiskowe otwarte w ostatnich latach w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym.

Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu uruchomił kierunek dietetyka w roku akademickim 2009/2010. W krótkiej historii kierunku, liczba studentów chętnych na jedno miejsce na studia I stopnia wahała się od 6 do 10. W nadchodzącym roku akademickim na kierunku dietetyka uruchomione zostaną również studia II stopnia.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH