Naukowcy opracowali metodę transportu oczyszczanych białek z jednego urządzenia oczyszczającego preparat do drugiego, bez dostępu środowiska zewnętrznego (potencjalne źródło zanieczyszczeń) oraz konieczności udziału laboranta.

Urządzenie może zrewolucjonizować proteomikę, zajmującą się katalogowaniem oraz opisaniem funkcji każdego białka, jakie można znaleźć w ludzkim organizmie.

Układ przypominający miniaturowy taśmociąg jest zbudowany w myśl idei określanej jako „laboratorium na chipie“. Próbki wstępnie oczyszczonych białek uzyskane za pomocą zaawansowanej metody czyszczącej - wysokosprawnej chromatografii cieczowej HPLC (high performance liquid chromatography) – są zdalnie, bez dostępu zanieczyszczeń zawartych w powietrzu, transportowane do urządzenia, które pozwala na przeprowadzenie elektroforetycznego rozdziału białek.

Nowoczesny taśmociąg do transportu białek, to odpowiednio zaprojektowany system mikrokanalików, w których przepompowywane są nanolitrowej objętości próbki białek wypływające z HPLC, kierowane do mikrokapilary, wewnątrz której prowadzony jest dalszy, elektroforetyczny rozdział białek.

Proteomika, to dziedzina nauki zajmująca się badaniem białek. W przypadku tego typu badań, często decyduje o sukcesie całego eksperymentu etap oczyszczania uzyskanego białkowego preparatu. Z tego też powodu, wiele zespołów badawczych prowadzi prace, których celem jest opracowanie skutecznych i wydajnych metod oczyszczania białek.

Dzięki automatyce procesu i możliwości pracy na bardzo małych objętościach (nanolitr to miliardowa część litra), w badaniach białek można obecnie połączyć techniki nie stosowane dotąd razem – wysokowydajną chromatografię cieczową oraz elektroforezę, gdzie można rozdzielić białka, między innymi w zależności od wielkości cząsteczki.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH