Niemal 430 mln zł na badania podstawowe od NCN Niemal 430 mln zł na badania podstawowe od NCN. Fot. Archiwum

Niemal 430 mln zł na badania podstawowe przeznaczyło Narodowe Centrum Nauki (NCN) we właśnie rozstrzygniętej 13. edycji konkursów OPUS i PRELUDIUM. Jedna z badaczek chce zweryfikować słuszność powszechnego przekonania o niskiej wartości leczniczej i dietetycznej grzybów jadalnych.

OPUS i PRELUDIUM to najstarsze propozycje w ofercie konkursowej Narodowego Centrum Nauki, które od lat cieszą się największym zainteresowaniem wśród naukowców.

"W ich trzynastej edycji polskim naukowcom przyznano aż 428 194 450 zł. W obu konkursach złożono łącznie 3011 wniosków, z czego do finansowania skierowano 803 projekty. Współczynnik sukcesu wyniósł ok. 27 proc." - informuje na swojej stronie internetowej Narodowe Centrum Nauki.

W konkursie OPUS 13 nie było ograniczeń ze względu na staż badawczy czy posiadany stopień naukowy. W związku z tym nadesłano do niego aż 1831 wniosków. Do finansowania zakwalifikowanych zostało 479 projektów, których autorzy otrzymają łącznie prawie 390 mln zł.

W ocenie NCN na uwagę zasługuje m.in. projekt prof. Tadeusza Niedźwiedzia z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, który otrzyma ponad 419 tys. zł na badania dotyczące jednego z kluczowych problemów obszarów zurbanizowanych, jakim jest zanieczyszczenie powietrza.

Konkurs PRELUDIUM 13 adresowany był do osób stawiających pierwsze kroki na ścieżce badawczej, które nie mają stopnia naukowego doktora. "Tym razem początkujący naukowcy złożyli 1180 wniosków, z których finansowanie w wysokości niemal 40 mln zł otrzymają 324" - informuje NCN.

Jedną z osób, które dzięki finansowaniu w konkursie PRELUDIUM 13 zrealizuje swój pomysł badawczy jest mgr Katarzyna Kała z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, która zamierza zweryfikować słuszność powszechnego przekonania o niskiej wartości leczniczej i dietetycznej grzybów jadalnych.

Poprzez zbadanie procesów uwalniania i wchłaniania do organizmu człowieka biopierwiastków i aktywnych biologicznie związków organicznych z owocników oraz biomasy wybranych jadalnych grzybów leczniczych, badaczka oceni ich prozdrowotny potencjał oraz wyjaśni mechanizmy związane z przenikaniem wybranych substancji z grzybni do organizmu człowieka. Na badania przeznaczono 119 tys. zł.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH