W Polsce brakuje lekarzy specjalistów. Szczególnie trudna sytuacja jest z dostępem do pediatrów, których liczba zmniejsza się z roku na rok, a średnia wieku pediatry wynosi obecnie 58 lat. Polskie Towarzystwo Pediatryczne szacuje braki pediatrów na ok. 4 tysięce.

Sposobem na problemy z obsadą lekarzy, zwłaszcza w tych deficytowych specjalnościach miała być ustawa, zmieniająca zasady wynagradzania młodych lekarzy, decydujących się na deficytowe specjalności, do których zaliczono, m.in. pediatrię, geriatrię, onkologię kliniczną.

Tymczasem, w ostatnim naborze na specjalizację w samej Małopolsce młodzi lekarze wykorzystali niespełna 30 proc. miejsc przyznanych przez Ministerstwo Zdrowia. Nie ma chętnych nie tylko na pediatrię, ale także na medycynę rodzinną i ratunkową, psychiatrię, ortopedię, chirurgię oraz anestezjologię.

Młodzi lekarze nie są również zainteresowani otwieraniem specjalizacji z zakresu chorób zakaźnych, patomorfologii. Wolne miejsca specjalizacyjne zostały także na rehabilitacji medycznej i radioterapii onkologicznej.

Według prof. Alicji Chybickiej – prezes Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego, lepiej płatne rezydentury - to co prawda pierwszy krok w kierunku poprawy dostępu do pediatrów, ale brak zainteresowania zawodem jest wynikiem zmarginalizowania roli pediatrów w opiece nad dziećmi, odsunięcia pediatrów od podstawowej opieki zdrowotnej i zamknięcia wielu szpitalnych oddziałów pediatrycznych.

Natomiast przyczyn poza materialnych w braku chętnych do zajęcia się onkologią kliniczną, też wpisaną na listę deficytowych specjalności, doszukuje się prof. Marek Pawlicki ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. Jego zdaniem problemy są wynikiem nie tylko niskich zarobków podczas stażu specjalizacyjnego, ale również złej organizacji szkolenia w szpitalach. Ponadto, dla wielu osób zbyt dużą barierę psychiczną stanowi kontakt z pacjentami, z których co drugi umiera.

Są jednak specjalności medyczne, które cieszą się dużym zainteresowaniem młodych lekarzy. Należy do nich okulistyka, alergologia, diabetologia i nefrologia. O jedno miejsce w ostatniej rekrutacji w Małopolsce ubiegało się czterech lekarzy.

Wyjątkowo dużym zainteresowaniem cieszą się również niektóre dziedziny stomatologii. W ortodoncji w Małopolsce o jedno miejsce ubiega się 12 osób, a w protetyce stomatologicznej i periodontologii - 4 lekarzy dentystów.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH