Osoby, które w jesiennej sesji nie zdały egzaminu specjalizacyjnego z interny po raz czwarty, nie będą mogły podejść do niego kolejny raz. O taką możliwość zabiegał w Ministerstwie Zdrowia m.in. samorząd lekarski.

Do sesji wiosennej pozostało już niewiele czasu i prawdopodobnie odbędzie się ona według "starych zasad".  Tego właśnie obawiają się lekarze związani ze Stowarzyszeniem Inicjatywa Protest PES.

Napisali w tej sprawie petycję i list otwarty do ministra zdrowia. Wnoszą o „odstąpienie od przeprowadzenia egzaminu testowego w dziedzinie chorób wewnętrznych w sesji wiosennej oraz jesiennej 2009 (dla wyrównania szans wszystkich pokrzywdzonych w sesji jesiennej 2008, którzy z różnych powodów nie przystąpią na wiosnę do egzaminu po raz kolejny)".

– Tryb przystępowania do Państwowego Egzaminu Specjalizacyjnego regulują przepisy rozporządzenia ministra zdrowia z 20 października 2005 r. w sprawie specjalizacji lekarzy i lekarzy dentystów (Dz. U. Nr 213, poz. 1779 przyp. red). Zgodnie z par. 36 ust. 1-4 ww. rozporządzenia lekarz ma możliwość trzykrotnego przystąpienia do PES, a także w czwartym terminie, jeżeli Państwowa Komisja Egzaminacyjna uzna, że zaistniały okoliczności uzasadniające takie dopuszczenie. Wprowadzenie możliwości przystąpienia do PES po raz piąty i kolejny wymaga nowelizacji ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty – wyjaśnia portalowi rynekzdrowia.pl Jakub Gołąb, rzecznik prasowy resortu zdrowia.

Jednak już niedługo, być może, nie będzie ograniczeń co do ilości podejść do tego egzaminu.

– Obecnie w Ministerstwie Zdrowia trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty, w której zostanie zawarta delegacja do wydania nowego rozporządzenia w sprawie specjalizacji lekarzy i lekarzy dentystów. Planowane jest uwzględnienie zmian dotyczących trybu przystępowania do Państwowego Egzaminu Specjalizacyjnego, a także rozważane jest wprowadzenie przepisów umożliwiających zdawanie tego egzaminu po raz piąty i kolejny – informuje nas rzecznik.

Na razie po staremu

Prace nad nowymi rozwiązaniami trwają. Jednak do sesji wiosennej pozostało już niewiele czasu i prawdopodobnie odbędzie się ona według „starych zasad“.  Tego właśnie obawiają się lekarze związani ze Stowarzyszeniem Inicjatywa Protest PES. Napisali w tej sprawie petycję i list otwarty do ministra zdrowia.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH