Naukowcy: zdrowie nie jest dla Polaków wartością priorytetową

W obecnej dobie zdrowie nie jest postrzegane jako wartość priorytetowa w polskim społeczeństwie - uważa dr Dariusz Białas z wrocławskiej Akademii Medycznej. W czwartek (24 listopada) we Wrocławiu odbyła się konferencja naukowa "Zdrowie w ujęciu interdyscyplinarnym i jego praktyczne aplikacje".

W sympozjum wzięło udział kilkudziesięciu naukowców z Polski oraz przedstawiciele Uniwersytetu im. Masaryka w Brnie. Uczestnicy konferencji zorganizowanej przez wrocławską Akademię Medyczną rozmawiali m.in. o wpływie stresu, nawyków żywieniowych czy stylu życia na zdrowie.

W rozmowie z dziennikarzem agencji PAP dr Białas podkreślił, że świadomość zdrowotna ma związek z obyczajowością i kulturą danego społeczeństwa.

Naukowiec zwrócił uwagę, że w Polsce obce jest postrzeganie zdrowia w kategoriach pozytywnych.

- Podchodzimy do zdrowia w kategoriach negatywnych, jako nie chorowanie. Myślimy o zdrowiu w kategoriach lęku przed chorobą, który może być bodźcem do zmiany, ale nie jest wartością - stwierdził Białas.

Jego zdaniem, ważniejsze jest spojrzenie na ideę zdrowia jako wartości, która jest dążeniem do zadowolenia z życia. - Niestety ta idea w Polsce jest zupełnie niepopularna - twierdził naukowiec.

Według Dariusza Białasa, zmiana sposobu myślenia o zdrowiu nie odbędzie się w sposób rewolucyjny, ale poprzez powolny proces edukacji w tym zakresie.

- Idea zdrowia musi zacząć przenikać wszystkie dziedziny życia. Wiąże się to z opanowaniem pewnych umiejętności, które umożliwią prowadzenie prozdrowotnego stylu życia. Jeżeli chcemy na przykład uprawiać aktywność fizyczną, to musimy nauczyć się gry w piłkę, tenisa czy pływania. To są umiejętności, cały pakiet takich umiejętności będzie decydował czy możemy prowadzić bardziej czy mniej prozdrowotny styl życia - mówił.

Najwyżej rozwinięta świadomość prozdrowotną - zdaniem Białasa - mają dziś obywatele krajach skandynawskich.

- Wynika to ze wcześniejszych uwarunkowań kulturowych tych krajów i tradycji myślenia ekologicznego - mówił naukowiec.

Zaznaczył przy tym, że nie da się w prosty sposób "przeszczepić" tamtejszych rozwiązań na grunt polski, ponieważ każde społeczeństwo powinno wypracować swoje własne wzorce.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH