Nagrody dla najlepszych naukowców

Badania nad regulacją funkcji nerek, nad biomarkerami w chorobach nowotworowych i nad chorobami układu nerwowego związanymi z wiekiem - nad tym pracują najlepsi naukowcy, których nagrodził Wydział Nauk Medycznych PAN.

Jak podaje serwis Nauka w Polsce PAP, Medal Jędrzeja Śniadeckiego przyznano prof. Januszowi Sadowskiemu z Instytutu Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej im. M. Mossakowskiego PAN w Warszawie. Naukowiec otrzymał nagrodę za wybitne osiągnięcia w badaniach nad humoralną i nerwową regulacją funkcji nerek oraz wielki wkład we wdrożenie parametrycznego systemu oceniania działalności naukowej w naukach medycznych i biologicznych w Polsce.

Za badania nad biomarkerami w chorobach nowotworowych nagrodzono Magdalenę Chechlińską, dr Magdalenę Kowalewską i Radosławę Nowak z Centrum Onkologii - Instytutu im. M. Curie-Skłodowskiej w Warszawie.

Jak wyjaśnia na swojej stronie PAN, autorki w sposób przejrzysty udowodniły, że szereg genów, których ekspresję uważa się za swoistą dla komórek nowotworowych, wykazuje aktywną transkrypcję i translację w komórkach normalnych, ulegających pobudzeniu. Może to być przyczyną powstawania fałszywych wyników dodatnich w badaniach na obecność nowotworu. Prace mają znaczenie dla krytycznej oceny materiału diagnostycznego i trafniejszych ocen prognostycznych dla pacjentów.

Nagrodę Naukową Wydziału Nauk Medycznych PAN przyznano dr  Agnieszce Słowik, dr Aleksandrze Klimowicz-Mrowiec, dr Joannie Pera i dr Tomaszowi Dziedzicowi z Kliniki Neurologii UJ Collegium Medicum w Krakowie, za badania nad czynnikami ryzyka i czynnikami rokowniczymi chorób układu nerwowego związanych z wiekiem. Wyniki przedstawiono w 18 publikacjach oryginalnych, w wysoko ocenianych czasopismach międzynarodowych.

Do pięciu studentów trafił natomiast Laur Medyczny im. Doktora Wacława Mayzla.

Więcej: www.naukawpolsce.pap.pl
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH