Wyniki uzyskane w ogólnoświatowym badaniu ADVANCE (Action in Diabetes and Vascular Disease) wskazują, że intensywne leczenie cukrzycy oparte na preparacie gliklazyd MR lepiej niż terapia standardowa chroni pacjentów przed rozwojem ciężkich powikłań naczyniowych cukrzycy typu 2.

Badanie naukowe ADVANCE zostało zainicjowane i zaprojektowane przez lekarzy australijskiego instytutu badawczego The George Institute for International Health. Wzięli w nim udział badacze z 20 krajów, w tym z Polski. Do badania włączono 11 140 chorych na cukrzycę typu 2, których leczono i obserwowano przez niemal 5 lat. W Polsce badaniami objęto 604 pacjentów leczonych w 17 ośrodkach.

W czasie trwania badania porównywano efekty intensywnego leczenia przeciwcukrzycowego opartego na preparacie gliklazyd MR z konwencjonalnym leczeniem wg. lokalnych standardów. Uzyskane wyniki potwierdziły, że możliwe jest bezpieczne i równocześnie intensywne leczenie chorych na cukrzycę typu 2.

– W badaniu ADVANCE udało się skutecznie zredukować poziom hemoglobiny glikowanej do wartości 6,5%. Dowiedzieliśmy się także, że intensywna terapia oparta na gliklazydzie MR spowodowała zmniejszenie liczby ciężkich powikłań naczyniowych cukrzycy, w szczególności nefropatii, która jest przyczyną zgonów wielu pacjentów cierpiących na cukrzycę typu 2 na całym świecie, w tym także naszych polskich pacjentów – komentuje te wyniki profesor Jacek Sieradzki, kierownik Katedry i Kliniki Chorób Metabolicznych Collegium Medicum UJ, koordynator badania ADVANCE w Polsce.

Zastosowanie intensywnego leczenia gliklazydem MR przyniosło zmniejsznie ryzyka ciężkich powikłań cukrzycy o 10%, czemu towarzyszyło zmniejszenie o 1/5 częstości występowania chorób nerek. Taka terapia wiąże się też z mniejszą liczbą zgonów z przyczyn sercowo-naczyniowych – o 12%, w porównaniu do grupy o standardowej kontroli cukru.

Jak podkreśla profesor Jacek Sieradzki ogromnie istotna jest także obserwacja, że w przeciwieństwie do prowadzonego wcześniej badania ACCORD (zostało przerwane w lutym 2008 roku) w badaniu ADVANCE nie wykazano zwiększonej liczby zgonów w grupie leczonej intensywnie.
W badaniu ADVANCE zaobserwowano natomiast trend w kierunku zmniejszonej liczby zgonów w grupie intensywnie leczonej, przy porównywalnych wartościach hemoglobiny glikowanej HbA1c w obu badaniach.

W ocenie profesora Sieradzkiego, dla środowiska medycznego wyniki badania ADVANCE mają duże znaczenie. Potwierdzają celowość ścisłej kontrolii glikemii zgodnie z wytycznymi Polskiego Towarzystywa Diabetologicznego (w celu uzyskania poziomu hemoglobiny glikowanej 6,5 %) oraz konieczność wieloczynnikowego leczenia cukrzycy typu 2, które pozwoli uniknąć ciężkich powikłań naczyniowych.

Wyniki badania zostały ogłoszone 6 czerwca br. podczas Kongresu American Diabetes Association (ADA) w San Francisco.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH