Od najbliższego roku akademickiego będą rezerwowane pieniądze na dofinansowanie studiów tych pielęgniarek, które mają duży staż i praktykę

Mamy z czego się cieszyć – zawód pielęgniarki jest zawodem z wyższym wykształceniem. 33 szkoły wyższe publiczne kształcą specjalistów, którzy staną się partnerami lekarzy – mówiły pielęgniarki podczas IX Kongresu Pielęgniarek Polskich.

Współczesną pielęgniarkę jednak musi cechować profesjonalizm – powiedziała prof. Irena Wrońska podczas Kongresu, który był jednocześnie II Zjazdem Polskiego Stowarzyszenia Dyrektorów ds. Pielęgniarstwa, Naczelnych Pielęgniarek i Przełożonych Pielęgniarek 9-11 maja, Solina).

Możliwości dalszego kształcenia się i tzw. studia pomostowe dla osób bez wyższego wykształcenia stanowią klucz do walki o partnerskie stosunki w miejscu pracy. Obecna na Kongresie wicedyrektor departamentu do spraw pielęgniarstwa w Ministerstwie Zdrowia Jolanta Skolimowska zapewniła, że od najbliższego roku akademickiego będą regularnie - do 2015 roku - rezerwowane pieniądze na dofinansowanie studiów tych pielęgniarek, które mają duży staż i praktykę, a rozpoczęły pracę w okresie, gdy możliwości dalszego kształcenia się nie było.     

Zgromadzone na Kongresie pielęgniarki – odpowiadające w szpitalach za jakość pracy, kierujące wydziałami pielęgniarstwa na uniwersytetach medycznych czy wykładające na tychże uczelniach różne przedmioty, w sposób naukowy podchodziły do swojego zawodu i jego roli w systemie ochrony zdrowia. Opierając się na przeprowadzonych przez siebie badaniach udowodniły m.in., że na dużą skalę występuje zjawisko nadmiernej kontroli w zespołach pielęgniarskich (uznało tak ponad 40 proc. spośród 1261 ankietowanych). Przy tym, w opinii 15,7 proc. badanych jest to patologia w zarządzaniu, którą można uznać za działania mobbingowe.

Nie tylko problemy środowiska pracy (uciążliwości związanych z brakiem pielęgniarek oraz zapewnieniem odpowiedniej obsady gwarantującej bezpieczeństwo i pacjentowi i personelowi) były przedmiotem badań przeprowadzonych przez członkinie stowarzyszeń pielęgniarskich. Dzieliły się swoimi doświadczeniami, m.in. we wprowadzaniu zmian w organizacji opieki pielęgniarskiej w szpitalu nad chorymi z odleżynami.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH