NRL zaniepokojona nowymi zasadami finansowania rezydentur

Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej wyraziło zaniepokojenie zmianami, jakie dokonane zostały w zakresie finansowania rezydentur po 1 stycznia 2013 roku.

W komunikacie, który ukazał się na stronie internetowej NIL czytamy: "Z treści wzorów umów zamieszczonych przy komunikacie Departamentu Nauki i Szkolnictwa Wyższego Ministerstwa Zdrowia z 24 sierpnia 2012 roku wynika, iż po 1 stycznia 2013 roku obowiązek ponoszenia kosztów związanych z zatrudnieniem rezydenta w postaci odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych oraz Fundusz Pracy zostaną przerzucone na podmiot prowadzący szkolenie specjalizacyjne".

"Zmiana taka obciąża finanse podmiotów realizujących szkolenie specjalizacyjne i może w konsekwencji skutkować zmniejszeniem liczby podmiotów zainteresowanych prowadzeniem takiego szkolenia".

Prezydium podkreśla, iż zgodnie z treścią art. 16j ust. 2 ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty na podstawie umowy zawieranej między ministrem zdrowia a podmiotem prowadzących kształcenie specjalizacyjne przekazywane są środki finansowe niezbędne do odbywania specjalizacji. Jeżeli zatem z innych przepisów prawa wynika obowiązek odprowadzenia składek w związku z zatrudnieniem lekarza-rezydenta, to wydatkowane na ten cel środki niewątpliwie są niezbędne do odbywania specjalizacji i winny być pokrywane przez ministra zdrowia - czytamy w stanowisku.

Prezydium NRL negatywnie oceniając zmianę zasad finansowania rezydentur zwróciło się do Ministra Zdrowia o niezwłoczne odstąpienie od planów przerzucania dodatkowych kosztów związanych z odbywaniem szkolenia specjalizacyjnego w trybie rezydentury na podmioty prowadzące to szkolenie.

Więcej: www.nil.org.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH