NRL: stanowisko ws. limitu przyjęć na kierunki lekarskie

Prezydium NRL przyjęło 21 czerwca 2013 r. stanowisko w sprawie projektu rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie limitu przyjęć na kierunki lekarski i lekarsko-dentystyczny.

"Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej po rozpatrzeniu ww. projektu rozporządzenia, przekazanego przy piśmie pana Krzysztofa Chlebusa podsekretarza stanu w Ministerstwie Zdrowia z dnia 7 czerwca 2013 r., stwierdza, że niewielki wzrost liczby miejsc na kierunku lekarskim jest niewystarczający, ponieważ nie zapewnia nawet utrzymania obecnej liczby lekarzy" - czytamy w stanowisku NRL.

"Na Wydziały Lekarskie ma być przyjętych około 3100 osób, z nich znacząca część nie podejmie wykonywanie zawodu, a tymczasem w 2012 wiek emerytalny osiągnęło 1826 kobiet, z których 85 przeszło na emeryturę i 820 mężczyzn, z których 25 przeszło na emeryturę. Natomiast ogólna liczba lekarzy, którzy przeszli na emeryturę lub rentę w ubiegłym roku wynosi:- emerytura - 282 lekarzy, - renta - 102 lekarzy."

"Natomiast zwiększenie limitu przyjęć na kierunek lekarsko-dentystyczny zdaniem Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej powinno wynikać z możliwości dydaktycznych uczelni, tj. by liczba studentów odpowiadała możliwościom zapewnienia kształcenia odpowiedniej jakości i uzyskania przewidzianych w programie efektów kształcenia."

Więcej: www.nil.org.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH