NRL o udostępnianiu zadań testowych z egzaminu specjalizacyjnego

Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej wystosował pismo do resortu zdrowia w sprawie kontrowersji, jakie budzi przepis ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty stanowiący, że zadania testowe z egzaminu specjalizacyjnego nie podlegają udostępnianiu.

W liście z 30 kwietnia Maciej Hamankiewicz, prezes NRL wskazuje, że ''wprowadzenie zakazu dostępu do pytań testowych obowiązujących na Państwowym Egzaminie Specjalizacyjnym stanowi niczym nieuzasadniony wyłom w obowiązujących w nowoczesnym państwie zasadach przeprowadzania egzaminów''.

''Zwracam uwagę, że istnieje powszechny dostęp do pytań z szeregu niezwykle ważnych egzaminów przeprowadzanych pod auspicjami państwa. Jako przykład podaję egzaminy maturalne, gdzie pytania, a nawet prawidłowe odpowiedzi, są publikowane na łamach gazet. Kolejnym przykładem są pytania z egzaminów na aplikacje prawnicze, które są powszechnie dostępne, ułatwiając kandydatom przygotowanie się do egzaminu wstępnego. W żadnym z tych przypadków nie twierdzi się, że udostępnianie pytań z lat ubiegłych zniweczy cel egzaminu, ponieważ kandydaci nauczą się jedynie rozwiązywania testów, bez konieczności zdobycia potrzebnej wiedzy'' - pisze prezes NRL do ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza.

Czyt. także: Egzaminy lekarskie: pytania nie do publikacji

Maciej Hamankiewicz zaznacza też, że nie podziela obaw szefa resortu, iż w razie ujawnienia pytań z PES specjalizację mogłaby uzyskać osoba nie posiadająca odpowiedniej wiedzy, która jedynie nauczyła się zestawów egzaminacyjnych.

''Przyjęty system szkolenia specjalizacyjnego wyklucza możliwość dopuszczenia do egzaminu osób, które nie potrafią nic poza rozwiązywaniem testów egzaminacyjnych'' - podkreśla prezes samorządu lekarskiego.

Więcej: www.nil.org.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH