NRL o szkoleniu specjalizacyjnym lekarzy w czynnej służbie wojskowej FOT. Fotolia; zdjęcie ilustracyjne

Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej przyjęło 23 listopada stanowisko m.in. dotyczące projektu rozporządzenia ministra obrony narodowej ws. szkolenia specjalizacyjnego lekarzy i lekarzy dentystów będących żołnierzami w czynnej służbie wojskowej.

Projekt odnosi się także pełniących służbę lub zatrudnionych w placówkach medycznych, dla których podmiotem tworzącym i nadzorującym jest MON.

Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej zgłasza następujące uwagi do przedmiotowego rozporządzenia:

1. Treść § 5 ust.1 pkt 2 projektu rozporządzenia winna otrzymać następujące brzmienie: „Zwolnienia od zajęć służbowych udzielanego na czas realizacji programu specjalizacji w wymiarze nie mniejszym niż 15 dni w miesiącu”, co pozostaje w zgodności z § 22 ust. 3 rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 27 sierpnia 2014 w sprawie urlopów żołnierzy zawodowych (Dz. U. poz. 1503 z późn. zm).

2. Treść § 6 ust. 1 projektu powinna otrzymać następujące brzmienie: „Lekarz MON, do 30 grudnia przedstawia kierownikowi jednostki organizacyjnej, w której pełni służbę szczegółowy plan odbywania specjalizacji na następny rok, ustalony i zatwierdzony przez kierownika specjalizacji. Przedstawiony plan ukazuje się w rozkazie dziennym jednostki organizacyjnej i jest podstawą do ustalania planów urlopów wypoczynkowych, planowania kursów specjalizacyjnych i innych zajęć objętych programem danej specjalizacji”.

„Przedstawienie planu jako dokumentu, który służy uzgodnieniom między jednostką organizacyjną w której lekarz MON pełni służbę wojskową, a podmiotem prowadzącym szkolenie specjalizacyjne ma głęboki sens i stanowi duże udogodnienie dla lekarza, który musi dzielić swój czas pracy między dwa podmioty o zupełnie różnej specyfice działania” - czytamy w stanowisku samorządu lekarskiego.

3) Treść § 6 ust. 2 projektu rozporządzenia powinna otrzymać następujące brzmienie: „Kierownik jednostki organizacyjnej, w której lekarz MON pełni służbę może wystąpić do kierownika specjalizacji z prośbą o rozliczenie czasu szkolenia specjalizacyjnego lekarza MON”.

W opinii NRL „brak jest instrumentów umożliwiających kierownikowi jednostki organizacyjnej nadzór i weryfikację czasu szkolenia specjalizacyjnego lekarza MON w innym podmiocie, który de facto jest również jednostką wojskową w rozumieniu prawa. Konieczne jest wskazanie formy jaką taka weryfikacja miałaby mieć. Wydaje się, iż mogłaby to być pisemna prośba do kierownika specjalizacji, który nadzoruje proces specjalizacji".

Ponadto Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej uważa, iż „rekrutacja powinna być wspólna na miejsca cywilne i wojskowe, aby kandydaci z najlepszymi wynikami dostawali wymarzony kierunek szkolenia”.

Więcej: nil.org.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH