NIL z MZ będą szkolić lekarzy o tym, jak rozmawiać z pacjentem

Jak rozmawiać z pacjentem oraz jak przekazywać mu trudne informacje - m.in. tego mogą nauczyć się młodzi lekarze na szkoleniach, które rozpoczęła Naczelna Izba Lekarska we współpracy z Ministerstwem Zdrowia.

Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Maciej Hamankiewicz podkreślał w czwartek (8 sierpnia) na konferencji znaczenie szkoleń z tego zakresu. Jak mówił, lekarze podczas szkoleń będą mogli nauczyć się m.in. umiejętności przekazywania własnych odczuć i okazywania współczucia pacjentom.

Potrzebę doskonalenia swoich umiejętności w kontaktach z pacjentami odczuwają sami lekarze. Wyniki badania prowadzonego przez NIL oraz Polską Akademię Nauk wśród 1,6 tys. lekarzy do 35. roku życia wynika, że tylko 8 proc. ankietowanych uważa, że ich kompetencje w zakresie relacji z pacjentami są wysokie. Większość lekarzy (65 proc.) zgłasza potrzebę zwiększenia swoich kompetencji w budowie relacji z pacjentami.

Także wiceminister zdrowia Igor Radziewicz-Winnicki mówił o roli kompetencji społecznych lekarzy.Poinformował, że zaufanie w systemie ochrony zdrowia będzie też jednym z zagadnień, którym zajmie się powołana w maju przy resorcie komisja ds. etyki.

Lekarz, specjalista medycyny paliatywnej, współpracujący z NIL w zakresie szkoleń dotyczących relacji międzyludzkich Paweł Grabowski przekonywał, że szkolenia z zakresu umiejętności rozmowy z pacjentem nie mogą być prowadzone w formie wykładów, ponieważ mają sens tylko wówczas, gdy prowadzone są w formie warsztatów. Taki właśnie charakter mają szkolenia organizowane przez NIL.

- Pacjent oczekuje empatii i zrozumienia, a tego nie da się ująć w żadne procedury - podkreślił. - Jako lekarze musimy porozumiewać się skutecznie z pacjentami, ale także z innymi lekarzami oraz innymi osobami z personelu medycznego - mówił Grabowski.

Psycholog Alicja Gałązka zwróciła uwagę, że celem szkoleń jest usprawnienie relacji lekarzy z pacjentami. Dodała, że lekarze będą także uczyć się jak radzić sobie z własnymi emocjami, ponieważ wiele osób wykonujących ten zawód jest narażonych na stres i okazuje symptomy wypalenia zawodowego. 
Jak mówiła, istotnie jest aby dyrektorzy szpitali zrozumieli potrzebę udziału młodych lekarzy w tego rodzaju szkoleniach, ponieważ umiejętności pozyskane tam przez medyków mogą wpłynąć na lepszą atmosferę w placówkach.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH