NIK sprawdzi, czy uczelnie zapewniają niepełnosprawnym równy dostęp do nauki FOT. Arch. RZ; zdjęcie ilustracyjne

NIK skontroluje, czy szkoły wyższe tworzą równe warunki dla niepełnosprawnych studentów i doktorantów. Problem dotyczy w całym kraju blisko 30 tys. osób.

"Obowiązek zapewnienia niepełnosprawnym studentom i doktorantom warunków do pełnego udziału w procesie kształcenia i badaniach naukowych jest jednym z podstawowych zadań uczelni. Jednak z doświadczeń samych zainteresowanych, popartych raportem Rzecznika Praw Obywatelskich (2014 r.) wynika, że w szkołach wyższych nie brak zarówno regulacji, jak i praktyk o charakterze dyskryminującym" - czytamy na stronie Najwyższej Izby Kontroli.

Według pełnomocników szkół wyższych ds. osób z niepełnosprawnościami suma dotacji przeznaczanych przez państwo na takich studentów nie jest wystarczająca; brakuje ponadto jasnych wytycznych dot. sposobów wykorzystania dotacji. 

Jak zauważa NIK, sami niepełnosprawni studenci mają poczucie, że ich obecność na uczelniach wciąż jest postrzegana w kategoriach kłopotu i wydatku.

Izba skontroluje uczelnie m.in. w zakresie likwidacji barier utrudniających lub uniemożliwiających dostęp kandydatów na studentów lub doktorantów do uczelni z uwagi na niepełnosprawność, rozwiązań mających na celu zapewnienie warunków udziału w procesie kształcenia osób z dysfunkcjami oraz rodzajów wsparcia udzielanych niepełnosprawnym. 

Inspektorzy przyjrzą się też pozyskiwaniu i wykorzystywaniu przez uczelnie środków na wsparcie dydaktyczne i naukowe dla niepełnosprawnych.

Więcej: www.nik.gov.pl

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH