Modułowy system specjalizacji lekarskich: plusy i minusy nowego rozwiązania

Modułowy system specjalizacji lekarskich zacznie funkcjonować prawdopodobnie już przyszłym roku. Teraz trwa wytężona praca nad nowymi programami specjalizacji, które będą spełniały europejskie wymogi.

Nowy system specjalizacyjny ma być lekiem na braki kadrowe w polskiej ochronie zdrowia. Dzięki niemu lekarze będą mogli szybciej zdobyć tytuł specjalisty.

Jednak skrócenie ścieżki specjalizacyjnej nie może wiązać się z obniżeniem poziomu kształcenia, dlatego twórcy nowych programów specjalizacyjnych mają nie lada wyzwanie.

Jak informuje nas Krzysztof Bąk, rzecznik resortu zdrowia, zgodnie z art. 16f ust. 4 ustawy z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty (Dz. U. z 2011 r. Nr 277, poz. 1634, z późn. zm.), program specjalizacji opracowuje zespół ekspertów powołany przez dyrektora Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego (CMKP), który jest przekazywany Ministrowi Zdrowia do zatwierdzenia.

"Dyrektor CMKP poinformował Ministerstwo Zdrowia, że powoływanie zespołów ekspertów do opracowania nowych programów specjalizacji rozpoczęło się bezpośrednio po wejściu w życie rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 2 stycznia 2013 r. w sprawie specjalizacji lekarzy i lekarzy dentystów (Dz. U. z 2013 r., poz. 26) oraz, że w niektórych dziedzinach prace nad opracowaniem programów specjalizacji są już znacznie zaawansowane” - zapewnia rzecznik.

Na wysokim poziomie
- Zależy nam na tym, żeby te programy były coraz lepsze. Są to bardzo ważne dokumenty zarówno dla lekarzy, jak i dla jednostek akredytowanych, resoru zdrowia czy CMKP. Jest to swoisty przepis na specjalizację. Chcemy, żeby programy wszystkich specjalizacji spełniały wymogi europejskie - mówi portalowi rynekzdrowia.pl doktor Zbigniew Węgrzyn z CMKP.

Jak tłumaczy, dotychczasowe programy specjalizacyjne w większości spełniały już te wymogi i były bardzo dobrze oceniane w Europie.

Co do stopnia trudności, doktor Węgrzyn wyjaśnia, że lekarze nie powinni się obawiać. - Nie będzie rewolucji, chodzi raczej o dostosowanie rodzaju i ilości procedur wykonywanych w trakcie specjalizacji, tak aby zakres zdobytej przez lekarza wiedzy był porównywalny z zakresem wiedzy lekarzy z innych krajów Europy. Taka unifikacja ułatwia później lekarzom chociażby zdobycie dobrej pracy poza granicami kraju.

Dostosowanie programów do wymogów europejskich pozwoli też specjalizującym się lekarzom zdawać egzaminy europejskie. W niektórych dziedzinach taka możliwość już istnieje.

- Zdanie takiego egzaminu daje lekarzowi potwierdzenie jego wysokich umiejętności na forum europejskim - mówi Zbigniew Węgrzyn.

Praca wre

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH