Młodzi popularyzatorzy nauki nagrodzeni w Warszawie Fot. Archiwum

Monika Marcinkowska, Tomasz Gubiec, Katarzyna Krukiewicz i Wojciech Fendler wygłosili w sobotę najlepsze naukowe wystąpienia, zwyciężając w czwartej edycji programu Inter Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. W nagrodę otrzymali po 120 tys. zł.

Do czwartej edycji konkursu zgłoszono 28 interdyscyplinarnych projektów naukowych. Spośród nich wyłoniono jedenaście najlepszych, które znalazły się w ścisłym finale konkursu. W sobotę zadaniem każdego z finalistów było opowiedzenie w pięć minut o swoim projekcie, w jak najbardziej przystępny i zrozumiały sposób.

Pierwsze miejsce w konkursie przyznano czwórce naukowców. Dr Monika Marcinkowska z Collegium Medicum - Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie mówiła o poszukiwaniach leku na schizofrenię, do którego znalezienia przyczynił się dobrze już znany naukowcom lek nasenny. Jej wystąpienie spodobało się nie tylko jury, ale także publiczności, która przyznała jej swoją nagrodę o wartości 10 tys. zł.

Dr hab. n. med. Wojciech Fendler z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi podczas swojego zwycięskiego wystąpienia wyjaśniał z kolei, w jaki sposób diagnozować chorych na cukrzycę monogenową.

Dr Tomasz Gubiec z Uniwersytetu Warszawskiego wyjaśniał, że również systemami bankowymi mogą kierować zasady fizyki. Jak mówił, chce stworzyć model pozwalający ocenić np., jakie jest ryzyko upadku polskiego systemu bankowego i jak można takiemu upadkowi zapobiec.

Czwarta z nagrodzonych pierwszym miejscem mgr inż. Katarzyna Krukiewicz z Politechniki Śląskiej w Gliwicach prowadzi badania nad nową metodą leczenia nowotworów. Wykorzystywane przez nią polimery pomogłyby dostarczać leki w odpowiednio małych dawkach i w określonym czasie.

Na drugim miejscu uplasowali się: mgr Maciej Jasiński z Kolegium Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Matematyczno-Przyrodniczych i Centrum Nowych Technologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz dr inż. Magdalena Górecka ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Za zdobycie drugiego miejsce przyznano im po 100 tys. zł.

Trzecią pozycję zajęli: dr n. med. Dorota Frydecka z Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu; dr Łukasz Rąbalski z Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego; mgr Tomasz Górny z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. W nagrodę otrzymali po 80 tys. zł.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH