Młodzi lekarze prowokują: może w ogóle zlikwidujmy rezydentury? Aż 45 proc. pytanych rezydentów, czy chcą wyjechać za granicę po ukończeniu specjalizacji, odpowiedziało "tak". Fot. Fotolia

Podczas wiosennej rundy rozdań rezydentur znowu padły krytyczne głosy dotyczące systemu kształcenia podyplomowego. - Skoro prawie nic nie zmienia się w zarobkach młodych lekarzy, jakości szkoleń i dostępności do miejsc rezydenckich, to zlikwidujmy ten system - proponuje Porozumienie Rezydentów.

Jak przyznaje Łukasz Jankowski z Porozumienia Rezydentów, propozycja jest w oczywisty sposób prowokacyjna, ale Porozumienie rzeczywiście nad nią pracuje. Pytany przez nas o dobrze znane już postulaty młodych lekarzy, zauważa, że "jest gorzej niż rok temu, bo pensje rezydentów nie wzrosły i wciąż największym obok płac problemem pozostaje niska jakość szkoleń” w niektórych ośrodkach.

- W gronie Porozumienia Rezydentów, trochę samobójczo, rozważamy czy nie zaapelować o zlikwidowanie systemu rezydenckiego. Nie jest to nasz oficjalny postulat, ale mówimy o tym, bo uważamy, że obecnie mamy protezę systemu szkoleniowego - powiedział Łukasz Jankowski podczas niedawnego Kongresu Wyzwań Zdrowotnych.

Co boli rezydentów
To, co dzisiaj boli rezydentów znajduje swoje potwierdzenie w wynikach ankiet. Najnowsza, na którą powołuje się Porozumienie (ukończona 15 lutego, rozsyłana przez konsultanta krajowego) tym razem została przeprowadzona wśród prawie 300 lekarzy robiących specjalizację z okulistyki.

37 proc. ankietowanych przyznało, że bardziej czuje się pracownikami administracyjno-biurowymi niż lekarzami. Aż 45 proc. pytanych czy chcą wyjechać za granicę po ukończeniu specjalizacji, odpowiedziało "tak". 21 proc. respondentów zmieniło miejsce specjalizacji ze względu na to, że w poprzednim - ich zdaniem - byli niewystarczająco szkoleni.

Przypomnijmy, że pewne ustalenia co do postulowanych korekt w systemie szkoleń rezydenckich przedstawił w końcowym raporcie ministerialny Zespół do spraw opracowania zmiany systemu kształcenia podyplomowego lekarzy i lekarzy dentystów. Wśród ustaleń kierunkowych zawarto m.in. takie, jak wprowadzenie ogólnopolskiego naboru na miejsca specjalizacyjne, ustawowe zapisanie obowiązku przeglądu programów specjalizacyjnych co 5 lat, wprowadzenie wynagrodzenia dla kierowników specjalizacji.

Pierwsze z tych rozwiązań miałoby wpłynąć na łatwiejsze znalezienie miejsca rezydenckiego w wybranej specjalizacji, dwa kolejne - poprawiłyby jakość szkoleń. Jak dotąd jednak wnioski ze wspomnianego raportu pozostają tylko postulatami środowiska rezydentów, podobnie jak żądania ustalenia minimalnego etatowego wynagrodzenia dla tej grupy lekarzy na poziomie dwóch średnich krajowych.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH