Ministerstwo o zmianach w kształceniu podyplomowym

Ministerstwo Zdrowia opublikowało założenia do projektu ustawy zmieniającej ustawę o zawodach lekarza i lekarza dentysty.

Założenia dotyczą uzyskiwania umiejętności z zakresu węższych dziedzin medycyny lub udzielania określonych świadczeń zdrowotnych oraz doskonalenia zawodowego.

Jak zauważa resort zdrowia, na całym świecie odnotowuje się brak wystarczającej liczby kadry medycznej. W dużej mierze jest to spowodowane panującymi obecnie tendencjami demograficznymi. – W naszym kraju zjawisko to dodatkowo pogłębiło się po przystąpieniu do Unii Europejskiej z racji otwarcia dla polskich profesjonalistów „wspólnego rynku“ pracy. Niedobór kadr medycznych pogłębił się także wskutek wejścia w życie przepisów dotyczących ograniczenia czasu pracy lekarzy do 48 godzin tygodniowo – przypomina ministerstwo.

Zdaniem resortu, dotychczas obowiązujące uregulowania zawarte w art. 17 ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty nie spełniają swojej roli w zakresie dotyczącym udzielania świadczeń przez lekarzy posiadających certyfikat umiejętności, którzy mieli uzupełnić kadrę lekarzy specjalistów.

Zaproponowane zmiany mają poprawić obecny system kształcenia podyplomowego lekarzy.  

Treść założeń do projektu ustawy: www.mz.gov.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH