Minister zdrowia zdecydowanie: staże podyplomowe powrócą Powrócą staże podyplomowe. Fot. Fotolia

Konstanty Radziwiłł podczas kampanii wyborczej jednoznacznie mówił, że PiS opowiada się za przywróceniem lekarskiego stażu podyplomowego. Jako minister zdrowia nie zaniecha wprowadzania ten pomysłu w życie. Potwierdził to podczas niedawnych wystąpień w Sejmie i Naczelnej Radzie Lekarskiej. Co o zmianach sądzą lekarze i rektorzy uczelni medycznych?

Minister Radziwiłł przywrócenie stażu podyplomowego wymienił jako jeden z priorytetów kierownictwa w resorcie. Jak dodał, te zmiany nie będą kosztowne. Występując przed sejmową Komisją Zdrowia we wtorek (1 grudnia) i podczas spotkania z Naczelną Radą Lekarską w piątek (4 grudnia) nie podał szczegółów, ale nie pozostawił też wątpliwości, że ministerstwo zajmuje się tą sprawą.

- Tę kwestię stawiamy jednoznacznie. Prawo i Sprawiedliwość przywróci staż podyplomowy - potwierdził Rynkowi Zdrowia pytany o zamiary Ministerstwa Zdrowia eurodeputowany Czesław Hoc (PiS), wcześniej wymieniany wśród kandydatów do fotela na Miodowej.

Jak tłumaczy, za takim rozwiązaniem przemawia m.in. fakt, że po studiach młodym lekarzom brakuje niezbędnego doświadczenia w leczeniu i kontaktach z pacjentem. - Nawet nie ma o czym dyskutować - mówi.

I dodaje: - Rozmawiam z młodymi lekarzami, sam nim byłem i wiem co to znaczy, kiedy nabywamy wstępne umiejętności praktyczne i pogłębiamy wiedzę na stażu podyplomowym, lekarskim. Takie rozwiązanie jest po prostu racjonalne.

Zdaniem lekarzy
Poseł nie jest odosobniony w takiej opinii. Twierdzenie, że likwidacja staży nie przysłuży się dobrze jakości kształcenia podziela - jak można sądzić - większość lekarzy. W dniach 19-20 listopada 2015 r. serwis Konsylium24.pl zapytał losowo dobraną grupę 673 lekarzy wszystkich specjalności z całej Polski, jak likwidacja stażu podyplomowego wpłynie na jakość opieki sprawowanej nad pacjentami przez najmłodszych lekarzy.

Większość odpowiedziała, że jakość opieki "znacznie się pogorszy" - tak będzie zdaniem 55 proc. lekarzy. "Trochę się pogorszy" - to opinia 25 proc. respondentów. "Pozostanie taka jak dotychczas" - odpowiedziało 11 proc. lekarzy, "trochę się polepszy" - tu brak odpowiedzi, "znacznie się polepszy" - tak uważa 1 proc. pytanych, natomiast 8 proc. udzieliło odpowiedzi - "trudno powiedzieć".

Przypomnijmy, że Ministerstwo Zdrowia zlikwidowało staże podyplomowe, zmieniając ustawę o zawodach lekarza i lekarza dentysty nowelizacją z dnia 28 kwietnia 2011 r. (Dz.U. nr 113, poz. 658).

Obecnie lekarz przez 13 miesięcy po zakończeniu 6-letniej nauki na uczelni medycznej odbywa staż w szpitalu. Po zmianach, studenci wiedzę praktyczną mają zdobywać na szóstym roku w macierzystej uczelni.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH