Minister nauki o roli instytutów badawczych

Zwiększająca się liczba patentów pokazuje, że instytuty badawcze dobrze rozumieją swoją rolę i świetnie się z niej wywiązują - powiedziała w poniedziałek (28 maja) minister nauki prof. Barbara Kudrycka podczas jubileuszu 20-lecia Rady Głównej Instytutów Badawczych.

Rada Główna Instytutów Badawczych (RGIB) reprezentuje 119 instytutów, zatrudniających obecnie ponad 27 tys. osób, w tym około 12 tys. pracowników naukowych. Celem jej działalności jest m.in. reprezentowanie jednostek w kontaktach z władzami państwowymi i samorządowymi oraz organizacjami gospodarczymi, czy określanie wspólnych problemów środowiska instytutów.

Wśród 119 instytutów badawczych znajduje się 14 Państwowych Instytutów Badawczych. Niektóre z nich jak Instytut Pomnik - Centrum Zdrowia Dziecka, Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu - biorą udział w systemie ochrony zdrowia.

- W ciągu 20 lat dokonało się wiele przemian, w wyniku których instytuty przeszły reorganizację. Jestem bardzo wdzięczna, że udało się skonsolidować niektóre ośrodki tworząc jednostki silniejsze - podkreśliła minister Kudrycka, przypominając, że na początku instytutów było aż 260.

Prezes Polskiej Akademii Nauk prof. Michał Kleiber podkreślił w poniedziałek (28 maja), że we współczesnym świecie instytuty badawcze są niezbywalną częścią nauki. - W krajach, do których grona aspirujemy, właśnie instytuty badawcze pełnia istotną rolę w budowaniu innowacyjnej gospodarki.

Premier Donald Tusk w liście skierowanym do uczestników spotkania podkreślił rolę Rady Głównej we wdrażaniu reformy nauki, która zakłada, że instytuty staną się zapleczem eksperckim przemysłu.

Przewodniczący RGIB prof. Leszek Rafalski podkreślał, że wśród najważniejszych wyzwań w najbliższym czasie jest odpowiednie przygotowanie się do unijnego programu "Horyzont 2020". W jego ramach na badania UE ma przeznaczyć około 80 mld. euro.

- Powinniśmy razem z instytutami PAN, szkołami wyższymi dobrze się do niego przygotować, czyli stworzyć konsorcja, centra naukowo-przemysłowe, które mogłyby startować do tych projektów i je wygrywać - powiedział prof. Leszek Rafalski.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH