Medyczny Nobel 2012 za klonowanie i inżynierię tkankową

Medycznego Nobla 2012 otrzymali: pionier klonowania Brytyjczyk John B. Gurdon oraz Japończyk Shinya Yamanaka - twórca indukowanych pluripotentnych komórek macierzystych, które dają nadzieję na szybszy rozwój medycyny regeneracyjnej.

Uzasadniając swoją decyzję Komitet Noblowski napisał, że nagroda została przyznana "za odkrycia dowodzące, że dojrzałe komórki mogą być przeprogramowane w macierzyste komórki pluripotentne".

Zdaniem komitetu tegoroczni laureaci "zrewolucjonizowali nasze rozumienie rozwoju komórek i organizmów".

Brytyjski biolog, obecnie 79-letni sir John Bertrand Gurdon, urodził się 2 października 1933 w Dippenhall (Wielka Brytania). Uczęszczał do Eton College. Początkowo studiował na Oksfordzie filologię klasyczną, jednak porzucił te studia na rzecz zoologii.

W roku 1960 zrobił doktorat na uniwersytecie oksfordzkim i pracował na tamtejszym wydziale zoologii. Następnie trafił na staż do California Institute of Technology (Caltech). W roku 1972 przeniósł się na brytyjski uniwersytet w Cambridge, gdzie został profesorem. Obecnie pracuje w Gurdon Institute w Cambridge.

Od roku 1971 jest członkiem najstarszego na świecie towarzystwa naukowego - istniejącego od roku 1660 brytyjskiego Royal Society. W roku 1995 uzyskał tytuł szlachecki. W roku 2004 na jego cześć Wellcome Trust/Cancer Research UK Institute for Cell Biology and Cancer zmienił nazwę na Gurdon Institute. Jest laureatem licznych nagród i medali - w tym przyznanej w roku 2009 amerykańskiej Albert Lasker Basic Medical Research Award. Nagroda Laskera często poprzedza przyznanie nagrody Nobla, co i tym razem się potwierdziło.

Pionierskie prace Gurdona dotyczą przeszczepu jądra komórkowego oraz klonowania. Przeszczep jądra komórkowego był przedmiotem jego pracy doktorskiej. W roku 1958 udało mu się pobrać nienaruszone jądro komórkowe z komórki jelita kijanki żaby Xenopus i zastąpić nim jądro komórki jajowej. W ten sposób uzyskał identyczną genetycznie kopię kijanki - sklonował ją. Kontynuował te badania w California Institute of Technology.

Eksperymenty Gurdona wzbudziły uwagę środowiska naukowego. Narzędzia i techniki pozwalające na transfer jądra, które opracował, nadal są używane. Samo określające identyczną genetycznie kopię organizmu słowo "klon" wywodzące się z greckiego słowa oznaczającego gałązkę, było w użyciu już od początku XX wieku. Jednak w roku 1963 brytyjski biolog J.B. Haldane, opisując wyniki badań Gurdona jako jeden z pierwszych użył słowa "klon" w odniesieniu do zwierzęcia - w tym przypadku żaby.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH