Medale PAN dla profesorów Szaflika i Skarżyńskiego

Uroczyste wręczenie prestiżowych Medali PAN prof. Jerzemu Szaflikowi i prof. Henrykowi Skarżyńskiemu odbędzie się 18 września w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie - powiedział nam Michał Kabata, dyrektor biura upowszechniania informacji i nauki Polskiej Akademii Nauk. Dodał, że decyzja o nadaniu odznaczeń zapadła w lutym.

- Nie ma więc związku z bieżącymi wydarzeniami - podkreślił Kabata, nawiązując do decyzji ministra Bartosza Arłukowicza, który w sierpniu odwołał prof. Szaflika ze stanowiska konsultanta krajowego w dziedzinie okulistyki i szefa Banku Tkanek Oka w Warszawie.

- Kapituła PAN zdecydowała się odznaczyć Medalem PAN prof. Jerzego Szaflika za szczególne zasługi dla nauki polskiej i światowej - dodał.

Medal Polskiej Akademii Nauk jest wyróżnieniem przyznawanym przez prezesa Akademii na podstawie uchwały Kapituły wybitnym przedstawicielom środowiska naukowego nie będącym członkami Akademii, a także innych środowisk oraz instytucjom za szczególne zasługi dla rozwoju nauki polskiej i światowej, związane ze społeczną rolą nauki.

Przyznaje się nie więcej niż dziesięć medali w ciągu roku kalendarzowego. Medal ma charakter honorowy i można go otrzymać tylko raz.

We wniosku (z wnioskiem wystąpił Wydział V Nauk Medycznych PAN) o przyznanie Medalu Polskiej Akademii Nauk profesorowi Jerzemu Szaflikowi, kierownikowi Katedry i Kliniki Okulistyki II Wydziału Lekarskiego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, można przeczytać m.in., że ”należy do grona najwybitniejszych okulistów polskich, jest również wielce zasłużony w pracy społecznej na rzecz organizacji nowoczesnego lecznictwa okulistycznego. Stworzył nowoczesną i wzorcową, doskonale wyposażoną Klinikę Okulistyczną. Jest także aktywnym członkiem komitetu Patofizjologii Klinicznej PAN”.

Podkreślono ponadto, że profesor Jerzy Szaflik jest autorem i współautorem ponad 280 publikacji, w tym 32 w renomowanych czasopismach zagranicznych, wielu rozdziałów w podręcznikach, monografii oraz kilku patentów, w tym, mającego szczególną wartość terapeutyczną patentu dotyczącego wewnątrzgałkowej soczewki dyskowej. Jest promotorem 20 zakończonych przewodów doktorskich.

Na uwagę zasługuje szczególnie znaczny udział prof. Szaflika w komitetach redakcyjnych czasopism naukowych - jest redaktorem naczelnym czasopisma Okulistyka oraz czasopisma Kontaktologia i Optyka Okulistyczna.

Z kolei prof. Henryk Skarżyński zostanie wyróżniony Medalem Polskiej Akademii Nauk im. M. Kopernika. Przyznaje go Prezydium PAN w oparciu o rekomendację Kapituły za wybitne osiągnięcia naukowe i popularyzatorskie uczonym spoza członków Akademii, zasłużonym dla środowiska naukowego w Polsce.

Prezydium Akademii przyznaje to wyróżnienie w liczbie nie większej niż sześć w roku kalendarzowym, w drodze uchwały podjętej zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy członków prezydium Akademii. Odznaczenie ma charakter honorowy i można je otrzymać tylko raz.

W uzasadnieniu wniosku napisano, że Henryk Skarżyński jest wybitnym klinicystą, niezwykle aktywnym organizatorem i lekarzem-społecznikiem, który z rozmachem i w rzadko spotykanej skali organizuje programy polityki zdrowotnej, zwłaszcza badania przesiewowe dotyczące stanu narządu słuchu.

”Kierowany przezeń unikalny program badań u młodzieży szkół podstawowych objął w 2008 r. około 100 000 dzieci z terenów wiejskich, a w najbliższym roku przewiduje się podwojenie tej liczby. Niezwykłe przymioty Jego osobowości i wspaniałe społeczne owoce Jego działań dostrzegają w równym stopniu fachowcy i pacjenci korzystający z dobrodziejstw Jego niestrudzonej misji przywracania im normalnego kontaktu ze światem” - czytamy w uzasadnieniu wniosku.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH