Marek Plura: zapewnijmy niepełnosprawnym dostęp do edukacji włączającej

Edukacja włączająca, polegająca na stworzeniu uczniowi niepełnosprawnemu warunków do nauki w zwykłej klasie, powinna być nową jakością w systemie edukacji - uważa przewodniczący parlamentarnego zespołu ds. osób niepełnosprawnych poseł Marek Plura (PO).

We wtorek (19 marca) w Katowicach poseł Marek Plura wziął udział w konferencji poświęconej wdrażaniu Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych, w której uczestniczyli m.in. przedstawiciele samorządów. System edukacji był jednym z tematów spotkania.

Plura zwrócił m.in. uwagę na pozbawianie rodziców uczniów niepełnosprawnych wyboru szkoły przez poradnie psychologiczno-pedagogiczne, które kierują dzieci do wyznaczonych im szkół integracyjnych lub specjalnych. Podkreślał, że rodzice coraz częściej zgłaszają ten problem.

- To może być pewna sugestia, opinia fachowców, ale nigdy nie można łamać prawa rodzica do wyboru szkoły. O tym mówi Konwencja, mocny nacisk kładąc na coś co będzie nową jakością w naszym życiu, czyli na edukację włączającą - powiedział Marek Plura.

Edukacja włączająca polega na stworzeniu uczniowi niepełnosprawnemu warunków do nauki w zwykłej klasie, w której uczą się rówieśnicy - znani mu z podwórka, klatki schodowej, ulicy, rejonu. Zdaniem posła realizacja założeń edukacji włączającej jest możliwa; wiele zależy od priorytetów jakie będą sobie stawiały samorządy. Uważa, że np. można wybudować podjazd nie za 100 tys. zł, ale tańszy.

6 września 2012 roku Polska ratyfikowała Konwencję o prawach osób niepełnosprawnych - pierwszy międzynarodowy akt prawny, który w kompleksowy sposób mówi o kwestiach niepełnosprawności. Konwencja określa, co należy robić, aby wszystkie prawa człowieka i podstawowe wolności były dostępne także dla osób niepełnosprawnych.

Konwencja została zatwierdzona przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 13 grudnia 2006 roku, weszła w życie dwa lata później. UE przystąpiła do Konwencji w 2010 roku. Dotąd ratyfikowało ją 119 państw.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH