Marcin Gruchała nowym rektorem Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego Dr hab. Marcin Gruchała, prof. na; FOT. GUMed

Dr hab. Marcin Gruchała, prof. nadzw., obecny prorektor ds. studenckich Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, został wybrany w poniedziałek (4 kwietnia) na nowego rektora tej uczelni.

Dr hab. Marcin Gruchała, prof. nadzw., kierownik I Kliniki Kardiologii GUMed, obecny prorektor ds. studenckich był najmłodszym spośród trzech kandydatów ubiegających się o funkcję rektora Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Oprócz niego kandydowali też: prof. Jacek Bigda i prof. Andrzej Basiński.

Rzeczniczka prasowa Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, Natalia Wosiek podała PAP, że w głosowaniu wzięło udział 380 osób. Gruchała w drugiej turze głosowania otrzymał o 10 głosów więcej niż Bigda, dyrektor Biura ds. Strategii i Współpracy Międzynarodowej GUMed.

Nowy rektor zacznie pełnić swą funkcję 1 września br. Do tego czasu będzie ją sprawować aktualny rektor - prof. Janusz Moryś, który rektorem jest już drugą kadencję.

Prof. Gruchała jest specjalistą chorób wewnętrznych i kardiologii, obecnie kieruje I Katedrą i Kliniką Kardiologii na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym.

Zapytany przez PAP o najważniejsze cele związane z pełnieniem funkcji rektora powiedział, że nadchodząca kadencja 2016-2020 w istotnym zakresie będzie kontynuacją już rozpoczętych działań i inwestycji uczelni.

- Uczelnia w ostatnich latach bardzo prężnie się rozwijała, ale nie chcemy osiąść na laurach, mamy ambicję być najlepszą uczelnią medyczną i żeby tak się stało, musimy cały czas dbać o rozwój - tłumaczył. Podkreślił, że chodzi o rozwój w zakresie edukacji i jakości kształcenia, nauki oraz lecznictwa.

Chciałby nawiązać "konstruktywną współpracę z pracodawcami i absolwentami, aby kształcenie było dostosowane do oczekiwań rynku pracy". Planuje m.in. powołanie Rady Pracodawców i Absolwentów.

Jak mówił, ważnym zadaniem władz uczelni powinno być wspieranie i stymulacja aktywności naukowej pracowników, doktorantów i studentów. Zależy mu na efektywniejszym pozyskiwaniu środków na naukę z funduszy unijnych oraz środków przeznaczonych na wzrost innowacyjności polskiej gospodarki.

- Musimy aktywnie poszukiwać partnerów wśród innowacyjnych firm i przedstawicieli przemysłu dla wspólnego planowania projektów badawczych i ubiegania się o środki na ich realizację - zaznaczył.

Powiedział, że jest "gorącym orędownikiem powstania na uczelni Centrum Medycyny Translacyjnej, które miałoby wdrażać do praktyki innowacyjne rozwiązania w zakresie medycyny, farmacji i szeroko pojętej ochrony zdrowia".

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH