Maciej Hamankiewicz: o zachowaniu kształcenia w zawodzie asystentka stomatologiczna Fot. Archiwum RZ

Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Maciej Hamankiewicz zwrócił się do ministra zdrowia o interwencję w sprawie likwidacji naboru na kierunek asystentka stomatologiczna.

Prezes NRL zwrócił się do prof. Mariana Zembali z prośbą o wystąpienie z wnioskiem do ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania w sprawie uchylenia norm ustalonych na mocy  rozporządzenia ministra edukacji narodowej z dnia 8 sierpnia 2014 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego, w zakresie, w jakim norma ta przewiduje zakończenie prowadzenia rekrutacji kandydatów do klasy pierwszej (na semestr pierwszy) w szkołach, w których realizuje się kształcenie w zawodzie asystentka stomatologiczna, począwszy od roku szkolnego 2016/2017.

Hamankiewcz zwraca uwagę, że decyzja o likwidacji naboru na kierunek asystentka stomatologiczna została podjęta na wniosek poprzedniego ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza, bez konsultacji ze środowiskiem lekarzy dentystów, których przedmiotowa regulacja w znacznej mierze dotyczy.

"Z punktu widzenia lekarzy dentystów zawód asystentki stomatologicznej pozostaje zawodem pomocniczym o dużej przydatności w praktyce stomatologicznej. Poziom kwalifikacji, jednolity w całym kraju dzięki wymogom określonym przez przepisy prawa, zapewnia wszystkim osobom wykonującym zawód asystentki stomatologicznej zasób kompetencji potrzebny w dzisiejszej praktyce klinicznej. Jednoroczne kształcenie asystentek stomatologicznych w publicznych szkołach gwarantuje im nabycie niezbędnego minimum wiedzy i umiejętności, dlatego to one są najbardziej poszukiwane wśród zawodów pomocniczych" - wyjaśnia Hamankiewicz.

Więcej: http://www.nil.org.pl

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH