MZ: zamiast akademii we Wrocławiu będzie Uniwersytet Medyczny

Resort zdrowia opublikował projekt ustawy o nadaniu Akademii Medycznej im. Piastów Śląskich we Wrocławiu nazwy Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu

Projektowana ustawa opublikowana w wersji przekazanej pod obrazdy Rady Ministrów ma na celu zmianę nazwy Akademii Medycznej im. Piastów Śląskich we Wrocławiu na Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu, co jest związane z art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 27 lipca 2005 roku. - Prawo o szkolnictwie wyższym.

Daje on uczelniom, których jednostki organizacyjne posiadają co najmniej sześć uprawnień do nadawania stopnia naukowego doktora, w tym co najmniej cztery w zakresie nauk objętych profilem uczelni, możliwość używania w swojej nazwie wyrazu uniwersytet uzupełnionego przymiotnikiem lub przymiotnikami w celu określenia profilu uczelni.

Akademia Medyczna im. Piastów Śląskich we Wrocławiu spełnia kryteria ustawowe odnośnie liczby posiadanych uprawnień do nadawania stopnia naukowego doktora, posiada bowiem uprawnienia do nadawania stopnia naukowego: doktora nauk medycznych w zakresie: medycyny (3 wydziały), biologii medycznej (1 wydział), stomatologii oraz doktora nauk farmaceutycznych.

Uczelnia posiada pięć Wydziałów: Lekarski, Lekarsko-Stomatologiczny, Nauk o Zdrowiu, Farmaceutyczny z Oddziałem Analityki Medycznej oraz Lekarski Kształcenia Podyplomowego. Aktualnie uczelnia kształci blisko 6 tys. studentów na 10 kierunkach. Zatrudnia przeszło tysiąc nauczycieli akademickich, w tym 101 profesorów, 111 doktorów habilitowanych oraz 661 doktorów.

W 2010 roku Akademia Medyczna im. Piastów Śląskich we Wrocławiu zajęła pierwsze miejsce pod względem warunków studiowania w rankingu krajowym, przeprowadzonym przez dziennik Rzeczpospolita i miesięcznik Perspektywy, a w międzynarodowym rankingu przygotowanym przez SIR World Report w bazie bibliograficznej Scopus - została sklasyfikowana na pierwszym miejscu w Polsce i na trzecim w regionie Europy Środkowo-Wschodniej pod względem osiągnięć naukowych, w tym ilości punktów publikacyjnych (IF) w dziedzinie nauk medycznych i nauk o zdrowiu.

Więcej: www.mz.gov.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH