MZ: w sesji wiosennej 1612 miejsc rezydenckich, w całym 2015 r. - 6527

W sesji wiosennej przygotowano 1612 miejsc rezydenckich dla lekarzy, którzy rozpoczną specjalizację - zapowiedział w poniedziałek (9 lutego) minister zdrowia Bartosz Arłukowicz. W całym 2015 r. ma być 6527 miejsc.

Arłukowicz powiedział na konferencji prasowej w Warszawie, że to kolejny etap realizacji zapowiedzi premier Ewy Kopacz z expose w zakresie zwiększenia ilości rezydentur i środków na kształcenie młodych lekarzy.

Zaznaczył, że działania te mieszczą się w całym pakiecie zmian dotyczących młodych lekarzy, które objęły także m.in. zmianę sposobu ich kształcenia. Podał, że jest obecnie 86 specjalizacji podstawowych i 280 różnych wariantów modułowego kształcenia.

W sesji wiosennej, jak powiedział minister, zaproponowano 1612 rezydentur. Podkreślił, że w latach ubiegłych zwykle proponowano ich w tym czasie ok. 500.

Przypomniał też, że od lat, w skali roku, znacznie więcej rezydentur, przyznawanych jest jesienią - we wrześniu; średnio ok. 2,5 tys. Rocznie przygotowywano dotychczas ok. 3 tys. rezydentur, tak było np. w 2013 i 2014 r. W 2015 r. przyznanych ma zostać 6527 rezydentur.

MZ: w onkologii 100 proc. zgłoszonego zapotrzebowania
- Znaczące zwiększenie liczby miejsc rezydenckich pozwoli na wykształcenie większej liczby lekarzy - wskazał minister.

Miejsca, jak wyjaśnił, zostały przyznane z uwzględnieniem priorytetów resortu. Kluczowe obszary to m.in. onkologia, geriatria, pediatria oraz szeroko rozumiane zdrowie publiczne. W obszarze onkologii przyznano w sesji wiosennej 247 miejsc rezydenckich, w szeroko rozumianej geriatrii - 254, pediatrii - 457, a w obszarze zdrowia publicznego - 634.

Jak podaje Ministerstwo Zdrowia na stronie internetowej, w onkologii oraz dziedzinach związanych z rozpoznawaniem i leczeniem chorób nowotworowych - w onkologii klinicznej, patomorfologii, radioterapii onkologicznej, chirurgii onkologicznej, hematologii, medycynie paliatywnej - minister zdrowia przyznając łącznie 247 miejsc rezydenckich zapewnił w 100 proc. pokrycie zgłoszonego zapotrzebowania.

- Każdy, kto będzie chciał się kształcić w tej dziedzinie (zgodnie z ilością miejsc zgłoszonych przez wojewodów), będzie miał taką możliwość - mówił minister Arłukowicz. - Sfinansujemy też kształcenie każdego patomorfologa we wszystkich miejscach, w których jest to możliwe w Polsce - zapewnił, zachęcając lekarzy do wybierania tej specjalizacji.

Geriatria, pediatria, zdrowie publiczne
254 rezydentury przyznane w geriatrii i specjalizacjach pokrewnych dotyczą dziedzin związanych z opieką nad seniorami - takich jak geriatria, reumatologia, ortopedia i traumatologia narządu ruchu, diabetologia, rehabilitacja medyczna.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH