MZ: termin aplikowania do LEK i LDEK w sesji jesiennej był znany od 2 lat!

Resort zdrowia odpowiada na doniesienia medialne wskazujące, że studenci medycyny mogą nie zdążyć z egzaminami. Wskazuje, że przepisy przejściowe, w których ustalono termin aplikowania do LEK i LDEK w sesji jesiennej 2017, zostały wprowadzone w 2015 r. nowelizacją ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia, czyli prawie 2 lata temu.

W nawiązaniu do artykułu pt. ''Studenci mogą nie zdążyć z egzaminami'', który został opublikowany w ''Rzeczpospolitej'', Ministerstwo Zdrowia wyjaśnia, że przepisy przejściowe, w których ustalono termin aplikowania do Lekarskiego Egzaminu Końcowego (LEK) i Lekarsko-Dentystycznego Egzaminu Końcowego (LDEK) w sesji jesiennej 2017, zostały wprowadzone w 2015 r. nowelizacją ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia, czyli prawie dwa lata temu.

Czytaj też: Mogą być problemy z egzaminami LEK i LDEK...

''Zatem to nie prawda, że ktokolwiek, a w szczególności studenci/absolwenci kierunku lekarskiego lub lekarsko-dentystycznego, zostali zaskoczeni tą zmianą. Informacja o terminie wnioskowania do LEK i LDEK była również - a przynajmniej powinna być - znana od dwóch lat zarówno Naczelnej Izbie Lekarskiej, jak i izbom okręgowym'' - czytamy na stronie resortu zdrowia.

Czytaj też: NRL: przywrócić termin składania wniosku o zdawanie LEK i LDEK

MZ przypomina też, że termin wnioskowania o przystąpienie do tych egzaminów wynika z ustawy a nie - jak zostało to przedstawione w artykule - z rozporządzenia w sprawie specjalizacji lekarzy i lekarzy dentystów. Aby zmienić ten termin, należy znowelizować ustawę, a proces legislacyjny trwa. Taka zmiana nie jest więc kwestią interwencji ministra zdrowia - zapewnia ministerstwo.

Zgodnie ze wspomnianą ustawą (art. 26 ust. 2) wnioski o przystąpienie do LEK lub LDEK można składać w Systemie Monitorowania Kształcenia Pracowników Medycznych (SMK) od 1 maja do 30 czerwca 2017 r.

Resort podaje, że jest to przepis przejściowy i jednorazowy - dotyczy tylko zgłoszeń do sesji jesiennej LEK i LDEK, która odbędzie się w 2017 r. Wprowadzony został w związku z uruchomieniem systemu SMK.

W kolejnych latach zgłoszenia do LEK albo LDEK będą przyjmowane w następujących terminach:
- do 15 lipca roku kalendarzowego, w którym jest przeprowadzany dany egzamin - w przypadku egzaminów zaplanowanych od 1 do 30 września;

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH