MZ: opieka nad seniorami - kurs specjalistyczny dla pielęgniarek

Minister Zdrowia wydał decyzję w sprawie dofinansowania projektu systemowego "Rozwój kwalifikacji i umiejętności kadry pielęgniarskiej w kontekście zmian epidemiologicznych będących następstwem starzejącego się społeczeństwa".

Przedsięwzięcie jest współfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, a jego realizację powierzono Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych. Projekt zakłada przeszkolenie pielęgniarek i pielęgniarzy w obszarze kompleksowej opieki nad pacjentem w podeszłym wieku.

Na tle obecnej i prognozowanej przez Główny Urząd Statystyczny sytuacji demograficznej polskiego społeczeństwa, kiedy nastąpi znaczny wzrost liczby osób w wieku poprodukcyjnym, istotnym problemem identyfikowanym na obszarze całego kraju staje się brak kadry pielęgniarskiej posiadającej kwalifikacje z zakresu kompleksowej opieki nad pacjentem w podeszłym wieku.

Realizowany projekt ma na celu przygotowanie blisko 5000 pielęgniarek/pielęgniarzy z obszaru całego kraju do świadczenia profesjonalnej i skutecznej opieki nad pacjentami z najczęściej występującymi chorobami wieku podeszłego.

Kursy będą realizowane przez podmioty uprawnione do prowadzenia kształcenia podyplomowego pielęgniarek i odbywać się będą w małych grupach szkoleniowych. Ukończenie kursu specjalistycznego uprawni przedstawicieli tej grupy zawodowej do wykonywania określonych czynności przy udzielaniu świadczeń pielęgnacyjnych, zapobiegawczych, diagnostycznych, leczniczych i rehabilitacyjnych, związanych z opieką geriatryczną.

Aby wziąć udział w projekcie uczestnicy muszą spełniać określone wymogi zawarte w obowiązujących przepisach odnoszących się do kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych w zakresie kursu specjalistycznego oraz wynikających z założeń projektu. Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH