MZ o symulacji medycznej w kształceniu pielęgniarek i położnych 35 uczelni medycznych kształcących pielęgniarki i położne utworzy monoprofilowe centra symulacji medycznej. Fot. SUM (zdj. ilustracyjne)

35 uczelni medycznych kształcących pielęgniarki i położne utworzy monoprofilowe centra symulacji medycznej. Będzie to możliwe dzięki funduszom europejskim. Przeznaczyliśmy na ten cel środki z Programu Wiedza Edukacja Rozwój - poinformowało MZ.

Pierwsze umowy z Ministerstwem Zdrowia podpisali przedstawiciele uczelni z całej Polski. Dzięki temu już wkrótce ruszą projekty, które poprawią jakość kształcenia pielęgniarek i położnych. Zanim zaopiekują się one prawdziwymi pacjentami, praktycznych czynności nauczą się na fantomach i symulatorach, w warunkach zbliżonych do najlepszych takich ośrodków na świecie - podało w piątek (15 grudnia) ministerstwo na swojej stronie internetowej.

Jak wcześniej informowała portal rynekzdrowia.pl rzecznik prasowa ministra zdrowia Milena Kruszewska, uczelnie kształcące na kierunku pielęgniarstwo i położnictwo dotychczas tworzyły Centra Symulacji Medycznej we własnym zakresie w ramach własnych środków.

W celu poprawy jakości kształcenia pielęgniarek i położnych w warunkach symulacji medycznej jest realizowany projekt pozakonkursowy „Rozwój kompetencji pielęgniarskich” współfinansowany przez Unię Europejską z EFS w ramach programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój. Głównym celem tego projektu jest m.in. poprawa jakości kształcenia w zakresie rozwoju umiejętności praktycznych studentów tych kierunków oraz wypracowanie mechanizmów umożliwiających wzrost liczby pielęgniarek i położnych zatrudnionych w polskim systemie ochrony zdrowia.

Kryterium przystąpienia do audytu była akredytacja i prowadzenie kształcenia na kierunku pielęgniarstwo lub położnictwo na poziomie studiów pierwszego stopnia w okresie ostatnich trzech lat (od roku akademickiego 2013/2014). Chęć wzięcia udziału w audycie zgłosiło 41 uczelni 
(26 uczelni publicznych i 15 niepublicznych).

Pierwotna alokacja na konkurs wynosiła 83 mln zł. Po ocenie projektów zwiększyliśmy środki na dofinansowanie monoprofilowych centrów symulacji medycznej. Umożliwiło to dofinansowanie wszystkich projektów, które zostały ocenione pozytywnie - podkreśla ministerstwo w komunikacie.

Natomiast studenci kierunków lekarskich już dziś kształcą się w 12 centrach symulacji medycznych zlokalizowanych w uczelniach medycznych. Z funduszy unijnych MZ przeznaczyło na ten cel 264 mln zł.

Ponadto jest planowany kolejny konkurs, w ramach którego o dofinansowanie będą się ubiegać uczelnie, które po 2012 r. otrzymały prawo kształcenia na kierunku lekarskim. Każda z uczelni - zarówno w pierwszym, jak i drugim konkursie - jest zobowiązana do poddania się audytowi, który zdefiniuje potencjał oraz kształt planowanego dofinansowania - podaje MZ.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH