MZ: nowe limity przyjęć na studia medyczne

Ministerstwo Zdrowia przekazało do uzgodnień zewnętrznych projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie limitów przyjęć na studia medyczne.

Takie rozporządzenie wydawane jest przez resort co roku w celu dostosowania ilości miejsc na uczelniach medycznych do ich możliwości czy zainteresowania danym kierunkiem.

W uzasadnieniu projektu czytamy, że zgodnie z przesłanymi propozycjami uczelni medycznych, na studiach stacjonarnych na kierunku lekarskim zwiększono limit o 208 miejsc, na kierunku lekarsko-dentystycznym o 24 miejsca, na kierunku farmacja o 49 miejsc, na kierunku pielęgniarstwo limit uległ zmniejszeniu o 125 miejsc, na kierunku ratownictwo medyczne został zwiększony o 11 miejsc, na kierunku techniki dentystyczne został zmniejszony o 19 miejsc, na kierunku zdrowie publiczne zwiększony o 94 miejsca.

We wszystkich uczelniach prowadzących studia stacjonarne na kierunkach medycznych nastąpił globalny wzrost limitu o 65 miejsc, a na studiach niestacjonarnych limit uległ zwiększeniu o 1732 miejsca.

W stosunku do roku akademickiego 2009/2010, zgodnie z przesłanymi przez uczelnie propozycjamiwzrosły limity na kierunkach: analityka medyczna o 113 miejsc, dietetyka o 675 miejsc, farmacja o 47 miejsc, fizjoterapia o 729 miejsc, lekarskim o 124 miejsca, pielęgniarstwo tzw. studia pomostowe o 1223 miejsca, ratownictwo medyczne o 290 miejsc, zdrowie publiczne o 61 miejsc. Z kolei limity spadły na kierunkach: lekarsko-dentystycznym o 5 miejsc, pielęgniarstwo o 1511 miejsc i położnictwo o 203 miejsca.

Ministerstwo Zdrowia informuje, że dotacja budżetowa na działalność dydaktyczną została rozdysponowana, zatem wejście w życie rozporządzenia nie spowoduje skutków finansowych na rok 2010. Natomiast zwiększenie liczby przyjęć należy uwzględnić przy planowaniu wielkości dotacji dydaktycznej przy projektowaniu budżetu na rok 2011.

Więcej: Ministerstwo Zdrowia.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH