MZ: na kierunkach medycznych więcej o bezpieczeństwie pacjenta W kraju ok. 7 proc. zdarzeń niepożądanych jest związanych z hospitalizacją. Fot. Shutterstock

Resort zdrowia chce wprowadzić do programu studiów medycznych zagadnienia dotyczące bezpieczeństwa pacjentów, związanego m.in. z farmakoterapią i zakażeniami szpitalnymi. - Do tej pory to było kompletnie pomijane - powiedział wiceminister zdrowia Marek Tombarkiewicz.

Tombarkiewicz poinformował, że pojawiła się inicjatywa wpisania w programy kształcenia na uczelniach medycznych problematyki bezpieczeństwa pacjenta. - Do tej pory to było kompletnie pomijane, nie było w żadnym programie - powiedział.

Wskazał, że chodzi nie tylko o kierunki lekarskie i lekarsko-dentystyczne, ale również pielęgniarskie i ratownictwo medyczne.

- Są to niezwykle ważne rzeczy, dlatego, że im wcześniej u młodych ludzi ukształtujemy świadomość odnoszącą się do bezpieczeństwa pacjenta, a tym samym przełożenia tego na jakość udzielanych świadczeń, tym lepsze będą późniejsze efekty - powiedział.

Poinformował, że w ubiegłym roku podległe resortowi zdrowia Centrum Monitorowania Jakości przeprowadziło badanie dotyczące bezpieczeństwa pacjentów i występowania zdarzeń niepożądanych. - Badanie pokazało, że w naszym kraju jest ok. 7 proc. zdarzeń niepożądanych związanych z hospitalizacją - powiedział.

W poniedziałek (24 października) w resorcie odbyła się inauguracja programu "Bezpieczeństwo Pacjenta" na studiach medycznych w Polsce. Organizatorem spotkania jest Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Podczas dwudniowej sesji odbędą się także warsztaty na temat bezpieczeństwa pacjenta - przewodnik i wskazówki dla kadry dydaktycznej.

- Zależy nam bardzo na tym, aby rekomendacje, które będą po tych dwóch dniach, stanowiły podstawę do zmiany podstawy programowej, żebyśmy mogli w sposób skuteczny wpisać te elementy (bezpieczeństwa pacjentów) - powiedział Tombarkiewicz.

Doprecyzował, że chodzi m.in. o kwestie związane z bezpieczną farmakoterapią i problematyką zakażeń szpitalnych.

- Im wcześniej studentów nauczymy podejścia w bardzo szerokim aspekcie informacji związanych z bezpieczeństwem pacjenta, ale także przekładającym się na jakość udzielanych świadczeń, tym lepsze efekty będą w ciągu następnych lat - powiedział wiceminister.

W poniedziałkowych i wtorkowych spotkaniach w MZ wezmą udział m.in. eksperci WHO, przedstawiciele Rzecznika Praw Pacjenta, uniwersytetów medycznych, instytutów medycznych i samorządów: lekarskiego, pielęgniarskiego i aptekarskiego.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH